Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, İstanbul İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Müdürleri ile Yalova’da “Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı"nda buluştu

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, İstanbul İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Müdürleri ile Yalova’da “Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı

Genel Müdürümüz Sayın Nazif YILMAZ'ın açılış konferansıyla başlayan, "Eğitim Yönetimi Semineri ve Kalite Çalıştayı" 07-09 Ekim 2015 tarihinde Yalova Esenköy Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.

Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı, Daire Başkanları; İhsan ERKUL ve Mehmet Nezir GÜL'ün başkanlığında, Milli Eğitim Uzmanları; Hüseyin DEMİRBAŞ, Mehmet Murat KARAKAYA, Hasan ÖZARSLAN, Ali Kemal ACAR, MEB Uzman Yardımcıları; Abdülkadir ALTINHAN, Betül Didar AKKUŞ, Sevde HIZLI memurlar; Sevim ŞENGÜN ve Hasan KILIÇAY ile birlikte koordine edildi. 


          Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat ERDOĞMUŞ, Araştırmacı ? Yazar Dr. Adem ERGÜL, Gazeteci ? Yazar Ahmet TAŞGETİREN, Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan ERKUL, Uluslararası Dini Eğitim Öğretim Daire Başkanı Osman DEMİRGÜL, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Ahmet İŞLEYEN, Eğitim Ortamları ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mehmet Nezir GÜL, Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Abdulhalık BAŞ, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf AKBAŞ ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa USLU eğitimci olarak "Eğitim Yönetimi Semineri ve Kalite Çalıştayı"na iştirak ettiler.


           Programda; Okullarda Yönetim ve Yöneticilik, Eğitim Yönetiminde İnsani İlişkiler ve Kurumsal İletişim; Eğitimde Örnek Uygulamalar ve Sosyal-Kültürel Etkinlikler, Türkiye'de Din Öğretimi Uygulamaları ve İmam Hatip Okulları, TEOG ve LYS-YGS'de Başarı Değerlendirmeleri, İslam Dünyasının Panoraması gibi başlıklarda konularda seminerler verildi.


          Çalıştaylarda ise "Okul müdürlerinin öğretmenlerle ve okulun diğer personeli ile iletişiminde ve onları motive etmede, kariyer ve mesleki gelişimde özgün ve örnek uygulamaları", "Okul öğrenci meclislerinin etkin ve verimli bir şekilde okul yönetiminde ve sorunların çözümünde yer alması", "İl/İlçedeki diğer temel eğitim ve ortaöğretim kurumları ile iletişim ve ortak etkinlikler (yönetici, öğretmen ve öğrenci bağlamında)", "Sosyal medya ve teknolojinin kullanımı bağlamında eğitim yöneticilerinin sorumlulukları nelerdir?" gibi konular okul müdürleriyle birlikte değerlendirildi.


          Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği başlıklı oturumda; İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf TÜLÜN, Önder Başkanı Halit BEKİROĞLU, Türgev Başkanı Av. Arzu AKALIN ve Ensar Vakfı Başkanı Av Cenk DİLBEROĞLU okul müdürlerimize hizmet alanlarını özellikle kendilerine yardımcı olabilecekleri konular hakkında bilgiler verdiler.


          Örnek uygulamalarıyla farkındalık oluşturan beş farklı okulumuzun müdürleri de proje ve uygulamalarından, seminere katılan okul müdürlerine sunum yapmışlardır. 

          İzlenimlerden ve seminer sonunda yapılan anket sonuçlarından hareketle okul müdürleri; seçilen seminer konularından, yapılan sunumlardan, eğitimcilerden, çalıştay başlıklarından ve izlenen yöntemden memnun kaldıklarını; çalıştayların da bilgi paylaşımı açısından yeni fikirlerin ortaya çıkmasına katkı sağladığını ifade etmektedirler.

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.