Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden bir ilk daha: Hafız Öğretmenlere Yönelik “Hafızlık Pekiştirme Etkinliği”

2015 Yaz Etkinlikleri kapsamında Erzurum Oltu’da hafız öğretmenlere yönelik “Hafızlık Pekiştirme Etkinliği” gerçekleştirildi.
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden bir ilk daha: Hafız Öğretmenlere Yönelik “Hafızlık Pekiştirme Etkinliği”

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği Hafızlık Pekiştirme Etkinliği, 42 hafız öğretmenin katılımıyla 27 Temmuz 2015–21 Ağustos 2015 tarihleri arasında Erzurum Oltu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Açılış programı, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin tarafından yapıldı.

Program, hafızlık pekiştirme/takviye, tashih-i huruf, talim ve makam gibi hafızlık ve kıraat ilminin esaslarını oluşturan konularda yoğun bir müfredata sahipti.

Hafızlık Pekiştirme Programı, kendi alanında ilk olması ve öğretmenlere hitap etmesi bakımından istisnai bir özelliğe sahipti. Türkiye’nin dört bir tarafından programa katılan hafız öğretmenler, program süresince gösterdikleri gayret ve özveri ile göz doldurdular.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in onur konuğu olduğu program, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi öğretim görevlileri ve kıraat ilmi alanında temayüz etmiş kurra hafız hocaların verdiği seminerlerle zengin bir içeriğe sahipti. Ayrıca tarihi ve kültürel mekânlara yapılan geziler de programa farklı bir boyut kazandırdı.

 

Hafızlık Pekiştirme Programı, Oltu Belediyesi Efkan Ala Kültür Evi’nde yapılan muhteşem bir kapanış programıyla sona erdi. Kapanış programında, katılımcılara “Katılım Belgesi” verildi. Hafızlık yarışmasında dereceye giren hafızlarımız, altınla ödüllendirildi. Oltu Kaymakamı Sayın Mehmet Gökhan Zengin, tüm hafızlarımıza Oltu taşı tespih hediye etti. Oltu Belediye Başkanı Sayın İbrahim Ziyrek de hafızlarımıza birer hediye paketi takdim etti. Program sonunda hafızlarımızın yaptığı 101 hatim, aziz şehitlerimizin ruhuna hediye edildi. Programda, şehitlerimiz anılırken duygu dolu anlar yaşandı. Oltu halkının yoğun ilgi gösterdiği program, hediyelerin takdimi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.