Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Müdürleri “Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı”na katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Müdürleri “Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı”na katıldı

Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, Genel Müdürlüğümüzce Yalova Esenköy Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleştirilen “Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı"na katıldı.
 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, Genel Müdürlüğümüzce 07-09 Ekim 2015 tarihleri arasında Yalova Esenköy Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde İstanbul’da görev yapan imam hatip ortaokulları ve Anadolu imam hatip liseleri müdürlerine yönelik olarak düzenlenen “Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı"nın son gününe katılarak seminer verdi.
 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, konuşmasına imam hatip okullarının kuruluşunda büyük payı olanlara rahmet dileyerek başladı. GÖRMEZ, imam hatip okullarının diğer okulların alternatifi olarak görülmemesini, bu okulların diğer okulların tamamlayıcısı ve eğitim sisteminin bir parçası olduğunu ifade etti.


Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, imam hatip okullarının tarihini üç kısma ayırmak gerektiğini; birinci merhalede imam hatip okullarının memleketimizin o dönemki şartlarından dolayı pratik din hizmetlerinin ifası için kurucu bir misyondan ziyade koruyucu bir misyonla ortaya çıktığını, ikinci dönemde de birinci dönemden farklı olarak daha aktif ve işlevsel bir fonksiyonla sosyal hayata yön verdiğini, son dönemde ise bu misyonunun daha evrensel boyutta olması gerektiğini, okullarımızın sadece Türkiye ile sınırlı olmayan bir vizyona sahip olması gerektiğini belirterek İslam Dünyasının bu günkü şartlarının imam hatip tecrübesini daha da önemli kıldığını vurguladı.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, konuşmasının devamında, Müslüman coğrafyanın bugün, her zamankinden daha fazla İslam’a ihtiyacı olduğunu, İslam medeniyet havzalarının çöküşün eşiğine geldiğini, bu çöküşe de İslam medeniyetini kuran “ana yol”dan uzaklaşmanın sebep olduğunu vurguladı.


GÖRMEZ, konuşmasını, İslam medeniyetinin yeniden ayağa kalkacağına dair ümitlerin her zaman var olduğunu, Anadolu İslamiyet birikiminin bu umutları diri tuttuğunu, İslam’ın merhamet yönünün bizim ellerimizle yitirilmemesi gerektiğini vurgulayarak bitirdi.


Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.