Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Genel Müdür Yılmaz, Sri Lanka Heyetini Kabul Etti

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Sri Lanka Din İşleri Bakanlığı İslam Dini Direktörü A.B.M. Ashraff ve Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dilani Weerekoon’u kabulünde Türkiye’nin din öğretimi tecrübesini paylaştı.  
Genel Müdür Yılmaz, Sri Lanka Heyetini Kabul Etti

Sri Lanka Din İşleri Bakanlığı İslam Dini Direktörü A.B.M. Ashraff Türkiye’de, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek Türkiye’nin din öğretimi alanında kat ettikleri mesafeyi çok önemli bulduklarını, bu tecrübeden faydalanmak istediklerini belirtti.


“Ülkemizin Din Öğretimi Tecrübesiyle Sri Lanka’nın Yanındayız”

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün hizmet sahası ile ilgili bilgi verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. Yılmaz, din öğretimi tecrübeleriyle Sri Lanka’nın yanında olacaklarını, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını da vurguladı.


Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız ve Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundular. Yıldız, imam hatip liselerindeki program çeşitliliğine değinerek Daire Başkanlığının faaliyetleri kapsamında uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, bu okullarda okuyan Srli Lanka’lı öğrenciler, uluslararası kardeş okul projesi, yurt dışındaki imam hatip okulları ile dengi program uygulayan okullar ile iş birliği konusunda bilgilendirmede bulundu.


Sri Lanka Heyetine İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları gibi tanıtım kitapları takdim edildi.

 

 

 

24-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.