Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Kosova-Priştine Alauddin Medresesinde Hizmetiçi Eğitim Semineri Düzenlendi

Kosova-Priştine’nin ülkemizdeki İmam Hatip Lisesi muadili Alauddin Medresesinde sertifikalı hizmet içi eğitim semineri gerçekleştirildi.
Kosova-Priştine Alauddin Medresesinde Hizmetiçi Eğitim Semineri Düzenlendi

22-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında dört gün süren seminere Alauddin Medresesinin Prizren ve Gilan’da bulunan şubelerinde görev yapan 31 öğretmen katıldı.

Seminer, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlarından Mehmet Nezir GÜL, İhsan ERKUL, Dr. Ahmet İŞLEYEN, Abdülhalik BAŞ, Milli Eğitim Uzmanları Hasan ÖZARSLAN ve Zeliha KARAAĞAÇ, Eğitim Uzmanı Ahmet GÜNDÜZ, Kayseri Şehit Ömer Halisdemir Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Mehmed Bahauddin İSLAMOĞLU, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat BÜYÜK ve Tıp Doktoru ve Psikolog Faruk ÜNDAĞ tarafından verildi.

Kur’an tilavetiyle başlayan program Alauddin Medresesi Müdürü Jakup ÇUNAKU’nun selamlama ve teşekkür konuşmalarıyla başladı. Konuşmalarında Türkiye Cumhuriyeti’ne, Milli Eğitim Bakanlığına ve Din Öğretimi genel Müdürlüğüne ve Kosova Eğitim Müşavirliğine teşekkürlerini iletti. Ev sahibi olarak Alauddin Medresesinin tarihi ve Kosova’daki din eğitimi yapısı hakkında kısa bir bilgi verdi.

Jakup ÇUNAKU’nun konuşmalarına müteakip Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mehmet Nezir GÜL, Kosova Eğitim Müşavirliğine iki ülkenin eğitim kurumları arasında olan bu işbirliği, bilgi ve tecrübe aktarımından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bu tarz işbirliği çalışmalarının devamıyla iki toplumun birlikte gelişim göstereceğini vurgulayan GÜL, din eğitiminde sahih din anlayışının önemini vurguladı ve iki ülke, iki toplum için kardeşlik ve birliktelik dualarıyla konuşmalarını tamamladı. 

Dört gün süren seminerde;

Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mehmet Nezir GÜL, “Okullarda Sosyal-Kültürel Etkinlikler ve Öğrencilerin Şahsiyetleri Üzerine Etkileri”  ve “Eğitimde İyi Örneklerin Paylaşımı” ; Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan ERKUL “İmam Hatip Okullarının Muhtevası, İşlevi ve yetiştirdiği İnsan Modeli” ve “Yabancı Dil Öğretiminde Temel İlkeler ve Yöntemler”; Dr. Faruk ÖNDAĞ, “Öğrencilerin Duygu ve Düşünce Dünyalarını Tanımak ve Sağlıklı İletişim Kurmak” ve “Öğrencilerin Duygu ve Düşünce Dünyalarını Tanımak ve Sağlıklı İletişim Kurmak”; Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Ahmet İŞLEYEN, “Öğretim Programları ve Programların Kazanımlarının Verilmesi”; Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Abdulhalık BAŞ, “Okul Pansiyonlarının Yönetimi ve Pansiyonlarda Eğitim-Öğretim Etkinlikleri”; Çanakkale İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat BÜYÜK, “Eğitimde Yönetim-Öğretmen- Aile İşbirliği ve İletişimi”; Kayseri Şehit Ömer Halisdemir Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Mehmed Bahauddin İSLAMOĞLU, “Kur’an-ı Kerim ve Hadis Öğretiminde Yöntem-Teknikler”; Milli Eğitim Uzmanı Hasan ÖZARSLAN, “Temel Dini Bilgiler, Fıkıh, Akaid, Kelam ve Dinler Tarihi Dersleri Öğretiminde Yöntem-Teknikler”; Eğitim Uzmanı Ahmet GÜNDÜZ, “Siyer, İslam Tarihi ve Hz. Muhammedin Hayatı Derslerinde Uygulanan Yöntem ve Teknikler”; Milli Eğitim Uzmanı Zeliha KARAAĞAÇ “Din Öğretiminde Materyal Hazırlama ve Geliştirme” konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Seminere katılan öğretmenlere sertifikaları verildiği törenin ardından Kosova - Alauddin Medresesi Müdürü Jakup ÇUNAKU, kendilerine gösterdikleri yakın ilgi ve işbirliğinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına şükranlarını arz eden bir konuşma yaptı. Genel Müdürlüğümüz heyeti adına Daire Başkanı Mehmet Nezir GÜL, başarılı geçen böyle çalışmaların devam etmesi temennisiyle Kosova-Priştine Alauddin Medresesi yönetici, öğretmen ve çalışanlarına kendilerine gösterdikleri samimi ve içten ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.

Kosova Hizmetiçi Eğitim Semineri Kur’an tilavetiyle sona erdi.

 

Alauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİEAlauddin Medresesi HİE

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.