Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Malatya´da Gerçekleştirilen Uluslararası İmam Hatip Öğrenci Sempozyumu Bakan Sayın Ayşen Gürcan ve Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı

Malatya Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 16-17 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası İmam Hatip Öğrencileri Sempozyumu Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan ve Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşti.
Malatya´da Gerçekleştirilen Uluslararası İmam Hatip Öğrenci Sempozyumu Bakan Sayın Ayşen Gürcan ve Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı

"Gençlik ve Eğitim" Konulu 2. İmam Hatip Öğrencileri Uluslararası Sempozyumu

Genel Müdürlüğümüz himayesinde Malatya Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin koordinasyonu ve ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası İmam Hatip Öğrencileri Sempozyumunun ana teması "Gençlik ve Eğitim" oldu. Sempozyum, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

  

"Eğitim Kavramları Günümüzde Yeniden Düşünülmeli ve Tanımlanmalı"

Açılış oturumunda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Ayşen Gürcan "Gençlik ve eğitim-eğitmek mi yetiştirmek mi?" adlı sunumunu gerçekleştirdi. Konuşmasının başında yeni nesil ile kendi yetiştiği dönemin çarpıcı bir karşılaştırmasını yapan Gürcan, günümüz gençliğinin "dijital nesil" olduğunu söyledi. Yeni nesil öğrencinin profilinin de değiştiğini ifade eden Gürcan, yeni nesle eski eğitim kalıplarıyla bakılamayacağını söyledi. Bu konuda da değişim zamanının artık geldiğini ifade ederek öğrenci, öğretmen, ders, statik bilgi, davranış temelli sistem, hiyerarşik sistem gibi kavramların günümüze göre yeniden düşünülmesi ve tanımlanması gerektiğine işaret etti.

Yeni nesle uygun bir dil ve eğitim ortamının mutlaka oluşturulması gerektiğini, bunun da değişim önünde savrularak değil mutlaka sabitelerle yapılması gerektiğini ifade eden Gürcan, sabitelerimizin "Bismillah" ile bağını ortaya koyarak "O´nun adına oku, O´nun adına hareket et ve aklında tut" düsturuyla günümüz gençlerinin "şahsiyet" odaklı bir eğitim alması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Ayşen Gürcan "eğitmek ve yetiştirmek" kavramlarının anlamını değinerek "eğitmek" kavramının kökünün "eğ" olduğunu, "yetiştirmek" kavramının kökünün de "yet" yani "yetmek" olduğunu, kendisinin burada daha çok "yetiştirmek" kavramını önemsediğini ifade etti.

  

"Bu hikâye sizin hikâyenizdir"

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz "Kur´an ve Sünnet Perspektifinde Gençlik, Eğitim ve Başarı" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Yılmaz, imam hatip liselerinin son yıllarda oldukça önemli başarı hikâyeleri yazdığını belirterek "bu hikâye sizin hikâyenizdir" dedi. Kur´an´da gençlerle ilgili ilgi çekici sahneler bulunduğunu ifade eden Genel Müdür Yılmaz, ilk olarak Ashab-ı Kehf kıssasında iman ve tevhid mücadelesi veren gençlerin duruşunun bugünkü gençlere çok iyi bir örnek oluşturduğunu, gençlik ve başarı konusunda 2. örneğin Yusuf kıssasında olduğunu ifade ettikten sonra Peygamberimiz döneminde gençlerin karar alma süreçlerinde yer almalarının ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

 

"İslam Dünyasındaki En Önemli Eksik 'Yetişmiş İnsan' Kaynağıdır"

Gençlerin geleceğe hazırlanmalarının çok önemli olduğunu, tüm İslam dünyasındaki en önemli eksiğin "yetişmiş insan" kaynağı olduğunu ifade eden Yılmaz, bu konudaki ihtiyaca vurgu yaptı. 2023 İmam Hatip Vizyon belgesinde gençlere özel bir vurgu yapıldığını; medeniyetimizin yeniden ihya ve inşasında sorumluluk sahibi, insanlığa yararlı olma idealine sahip bireyler yetiştirmenin önemine vurgu yaptıklarını ifade etti. Nazif Yılmaz konuşmasını Prof. Dr. Sabahattin Zaim´den bir alıntı ile tamamladı: "Güzel müesseseler güzel insanlar yetiştirir; güzel insanlar güzel müesseseler kurar". 

Açılış konuşmalarının ardından üç ayrı salonda oturumlar gerçekleştirildi. Her oturumda dört öğrencinin bildiri sunduğu ve dinleyicilere soru sorma imkânının da verildiği oturumlara lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra vatandaşlar da ilgi gösterdi.

23-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-2019

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.