Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Özbekistan Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Özbekistan Uluslararası İslam Akademisi Rektörü Şuhrat YAVKAVEÇ başkanlığında, Özbekistan Ankara Büyükelçilik Ataşesi ve tercümanından oluşan Özbekistan heyetine, Genel Müdürlüğümüz kabulünde Türkiye’nin din öğretimi tecrübesi tanıtıldı.
Özbekistan Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Türkiye’de Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek Türkiye’nin din öğretimi alanında kat ettikleri mesafeyi çok önemli bulduklarını ve özellikle İmam Hatip Okullarında takip edilen dinî derslerle ilgili programlardan ve programların yapım tekniği konusundaki tecrübesinden faydalanmak istediklerini belirttiler.


“Ülkemizin Din Öğretimi Tecrübesiyle Özbekistan’ın Yanındayız”

Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Ders Materyalleri Başkanı Dr. Ahmet İşleyen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’deki imam hatip okullarının ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi.


Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanlığı Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundu. Gündüz, Daire Başkanlığının faaliyetleri kapsamında uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, imam hatip ortaokulu ve liseleri ile uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören Özbek öğrenciler, uluslararası kardeş okul projesi, yurt dışındaki imam hatip okulları ile dengi program uygulayan okullar ile iş birliği konusunda bilgilendirmede bulundu.


Özbekistan Heyetine İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.

 

 29-04-201929-04-201929-04-201929-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.