Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Belgesi, Kalite Takip Sistemi ve Planlama Çalıştayı Bursa’da Gerçekleştirildi

Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Belgesi, Kalite Takip Sistemi ve Planlama Çalıştayı Bursa’da Gerçekleştirildi

Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinin geliştirilmesi ve kalitenin artırılması maksadıyla "Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Belgesi, Kalite Takip Sistemi ve Planlama Çalıştayı” 21-22 Eylül 2017 tarihlerinde, Bursa Osmangazi Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Çalıştaya; Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, Din öğretimi Genel Müdür Nazif YILMAZ, Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa YILDIZ, Millî Eğitim Uzmanı Lokman YILDIRIM, uluslararası Anadolu imam hatip liseleri proje okullarından okul müdürü, pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı, rehber öğretmen, Türkçe zümre başkanı ve vizyon belgesi uygulama koordinatörü ile üç uluslararası Anadolu imam hatip lisesi program okulundan okul müdürü, yaklaşık 50 kişi katıldı.

Katılımcılara seslen Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK “Bakanlık olarak değişime açığız, statik değil, dinamik bir Bakanlığız. Bizler toplantı ve çalıştaylarla çalışmalarımızı olgunlaştırıyoruz” şeklinde konuştu. Eğitim süreçlerinde en önemli halkanın öğretmenler olduğunu belirten BÜYÜK “Sıkıntılı durumlardan bizi kurtaracak olan öğretmenlerdir. Öğretmenlerimize güveneceğiz. Öğretmenlerimizi seveceğiz, öğretmenlerimize yetki vereceğiz. En kritik noktamız, öğretmenler! Öğretmen arkadaşlarımızın ihmal edildiği hiçbir mevzuatın başarılı olma ihtimali bulunmamaktadır” diyerek öğretmenlerimizin kendilerini değiştireceklerini ve daha da geliştirileceklerini vurguladı.

“Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerini düşünenleri, bu projeyi hayata geçirenleri, projeyi olgunlaştıran Genel Müdür Nazif YILMAZ ve ekibini, onlarla birlikte çalışan Bilim Kurullarını, yönetici ve öğretmenlerimizi kutluyorum” şeklinde konuşan BÜYÜK, Vizyon Belgesini çok önemsediklerini belirterek bu toplantının da Belgeye verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Vizyon Belgesinin her geçen gün olgunlaştırılacağını, sahada karşılaşılan sorunlar olduğu takdirde bu doğrultuda revize edileceğini belirterek Belgenin içselleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Yurt dışından gelen çocuklara aile ortamı ve ufuk kazandıracak eğitim imkânları sunmak zorunda olduklarını belirten Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, bu çocukların ileride ülkelerinin ihtiyaç duyduğu akademisyenleri, yöneticileri ve büyükelçileri olacağını, Türkiye’nin gönüllü elçiliğini de yapacaklarını vurgulayarak, burada 8-5 mesaisi ile değil, gece-gündüz çalışarak bu noktaya gelineceğini ifade etti.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ katılımcılara yaptığı konuşmada, Anadolu imam hatip liseleri program çeşitliliği doğrultusunda vizyon belgeleri hazırladıklarını, bunlardan birinin de Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Belgesi olduğunu belirterek “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz çalıştayla buna son şeklini vereceğiz. Vizyon Belgesi doğrultusunda okullar 7 alanda faaliyet planı gerçekleştiriyorlar. Bunlar: “Eğitim Ortamları ve Fiziki İmkânlar Alanı”, “Öğretmen ve Eğitim Yöneticileri Alanı”, “Akademik Gelişim Alanı”, “Öğrenci Meslekî Gelişim Alanı”, “Değerler Eğitimi, Bilim, Sanat, Spor, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Alanı”, “Çevre ve Paydaşlarla İle İşbirliği Alanı” ve “İzleme ve Değerlendirme Alanı”. Kalite Takip Sistemi kapsamında 7 alanla ilgili her ay 1 faaliyet olacak şekilde okullar toplam 63 eylem planı hazırlayacak, ilçe millî eğitim müdürlüklerince bu eylem planlarının müzakere edilecek, il millî eğitim müdürlüklerince karara bağlanacak ve Genel Müdürlükçe takip edilip denetlenecek.” şeklinde konuştu.

Çalıştaya, sonuç bildirisinin açıklanacağı ikinci günde İlim Yayma Vakfı Başkan Vekili Bilal ERDOĞAN ve Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR da katıldı. ERDOĞAN, toplantı öncesinde Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR ve Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ ile birlikte 56 ülkeden 156 öğrencinin eğitim gördüğü okulu gezdi ve öğrencilerle buluştu.

Çalıştayın kapanış oturumunda Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR, İlim Yayma Vakfı Başkan Vekili N. Bilal ERDOĞAN’a; Genel Müdürümüz Nazif YILMAZ ise okulun yapımını üstlenen ve okula katkı vermeye devam eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR’a plaket sundular.

Çalıştay neticesinde Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Belgesi güncellenerek belgeye son şekli verildi.

Ayrıca Genel Müdürümüz Nazif YILMAZ, Bursa ilinde görev yapan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu müdürleriyle genel bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bu toplantıda “AİHL Vizyon Belgesi ve Kalite Takip Sistemi” müzakere edildi.

05-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-201705-10-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.