Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

10 Farklı Dilde Gerçekleşen Türkiye Münazaraları Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen "10 Farklı Dilde Türkiye Münazaraları" Yarışması Türkiye Finalleri'nde ödüller sahiplerini buldu. Ödül töreni Din Öğretimi Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün katılımıyla Bursa'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
10 Farklı Dilde Gerçekleşen Türkiye Münazaraları Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Ödül törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, Bursa İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Daire Başkanlarımızdan İhsan Erkul ve Abdülhalik Baş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, il ve ilçe millî eğitim yöneticileri, Türkiye geneli yarışmaya katılan okulların müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

"10 Farklı Dilde Münazaraların Dünyada Benzeri Yok"

10 farklı dilden kurduğu cümleler ile konuşmasına başlayan Din Öğretimi Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, "Bir dili öğrenmenin; o dille ilgili becerilerimizi geliştirmek açısından, o dilin güzelliklerini, kültürünü, medeniyetini, coğrafyasını ve o dili konuşan insanlarla sağlıklı bir iletişim kurmak amacıyla bizlere pek çok kolaylıklar sağlayacağı apaçık ortadadır. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak imam hatip okullarımızla birlikte 2015 yılından itibaren Arapça münazaraları gerçekleştirmeye başladık. Bu projeleri yürütürken de Program Çeşitliliğine gittik. Bu çeşitlilik ile birlikte pek çok ilimizde Anadolu imam hatip liselerine hazırlık sınıfı açtık. Hazırlık sınıfı olan imam hatip liselerinde yetişen gençlerimiz bu dilleri öylesine güzel öğrendiler ki üniversitede okuyan büyüklerinden bu dilleri çok daha iyi konuşmaya başladılar. Hazırlık dil sınıfı programı uygulayan AİHL ve uluslararası AİHL öğrencilerinin katılımıyla 10 farklı dilde gerçekleşen münazaraları bu yıl "Türkiye Münazaraları" adıyla gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların ne Türkiye'de ne de dünyada bir benzeri var. Dünyanın hiçbir yerinde öğrencilerin bir araya gelerek 10 farklı dilde münazara gerçekleştirdiklerini göremezsiniz. Bunu da imam hatip nesli yapıyor. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Gençlere baktığında Asım'ın neslini gördüğünü ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik; "Türkiye'nin, daha müreffeh yarınları için, geleceğimizi inşa edecek, pırıl pırıl gençleri ile birlikte olmaktan dolayı, çok mutluyum... Bursa'da gerçekleştirilen münazara yarışmasının 10 farklı dilde yapılması, bizleri heyecanlandırıyor. Bir lisan, bir insan demektir. Hem farklı kültürleri tanımak hem de dünyayı takip etmek için, dil bilmek çok önemli. Sizler de bu yarışmada öğrendiğiniz dillerde bilgilerinizi ve görüşlerinizi münazara ettiniz. İmam hatipli kardeşlerimin, böylesine donanımlı olduğunu görünce mutluluğumu ifade edecek kelime bulamıyorum. Sizleri, en kalbî duygularımla selamlıyor, hepinize hayat boyu başarılar diliyorum." dedi.

Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür ise "Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak böylesine güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz... Gelişen ve gün geçtikçe güçlenen Türkiye'mizin sadece kendi ülkesiyle değil bütün coğrafyamızdaki ülkelerle hem de İslam medeniyetinin yayıldığı bütün ülkelerle ilişkileri ve bağlantıları her zaman olacağı için özellikle imam hatip liselerimizdeki öğrencilerimize buralardaki kültürün yayılması noktasında çok önemli ihtiyaçlar olacak. Gençliğimiz de bu misyonun ve görevin altından kalkabileceğini bize bir kez daha ispat etmiş oluyorlar." dedi.

Türk öğrenciler 9 yabancı dilde, 94 ülkeden yabancı uyruklu öğrenci ise Türkçede yarıştı

Türkiye Münazara Yarışmalarında hazırlık dil sınıfı programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri öğrencileri Arapça, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Farsça, Çince, Japonca, Rusça dillerinde, 94 farklı ülkeden gelerek uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde eğitim gören yabancı uyruklu uluslararası öğrenciler ise Türkçe yarıştı.

Yarışmalar öğrencilerimizin gösterdiği ileri düzey dil becerisiyle heyecan dolu iki gün devam etti. İlk gün Türkçe, Arapça ve İngilizce yarı finalleri; Almanca, İspanyolca, Farsça, Fransızca, Çince, Japonca ve Rusça finalleri gerçekleştirildi. İkinci gün; Türkçe, Arapça ve İngilizce final yarışmalarının ardından Mihraplı Abdülkadir Can AİHL öğrencilerinin mûsikî ziyafetinden sonra ödül töreni yapıldı. 

Türkiye Finallerinde dereceye giren okullar

Almanca: Beşiktaş Kız AİHL birinci, Şehit Ömer Halisdemir Kız AİHL ikinci,

Çince: Şehit Mehmet Güder AİHL 2. takımı birinci, Şehit Mehmet Güder AİHL 1. takımı ikinci,

Farsça: Zeytinburnu Merkezefendi AİHL birinci, Van AİHL ikinci,

Fransızca: İzmir Kız AİHL birinci, Bakırköy AİHL ikinci,

İspanyolca: Ahmet Sani Gezici AİHL birinci, Kadıköy AİHL ikinci,

Japonca: İTO Marmara AİHL 2. takımı birinci, İTO Marmara AİHL 1. takımı ikinci,

Rusça: Mehmet Emin Saraç AİHL 1. takımı birinci, Mehmet Emin Saraç AİHL 2. takımı ikinci,

Türkçe: Uluslararası Murat Hüdavendigar AİHL birinci, Konya Uluslararası Mevlana AİHL ikinci, Uluslararası Şehit Münür Alkan AİHL üçüncü, İstanbul Fatih Sultan Mehmet AİHL dördüncü,

İngilizce: Tevfik İleri AİHL birinci, Mehmet Akif Ersoy AİHL ikinci, Çamlıca AİHL üçüncü, Mehmet Güder AİHL dördüncü, 

Arapça: Beyoğlu AİHL birinci, Mehmet Emin Saraç AİHL ikinci, Mehmet Akif Ersoy üçüncü, Tahir Büyükkörükçü AİHL dördüncü.

14-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-202214-06-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.