Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

11 Dilde Gerçekleştirilen Türkiye Münazaraları Yarışması Başladı

Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen ve hazırlık dil sınıfı programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri ile uluslararası Anadolu imam hatip liselerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Türkiye Münazaraları Yarışmasının 5.si bu yıl  11 ayrı dilde yapılmaya başladı.
11 Dilde Gerçekleştirilen Türkiye Münazaraları Yarışması Başladı

Öğrencilerimizin farklı dillerde özgün fikir üretebilme ve karşılaştıkları problemlere çözüm bulma; farklı görüşleri istatistikî bilgilerle savunabilme, mantık yürütme, tezler ortaya koyma ve antitezler üretme; özgüven duygularını ve toplum içinde kendilerini ifade edebilme beceri ve yeteneklerini desteklemek ve geliştirmek amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Türkiye Münazara Yarışmalarında, hazırlık dil sınıfı programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri öğrencilerimiz Arapça, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça, Çince, Japonca ve Rusça yarışırken, 100'ü aşkın ülkeden ülkemize imam hatip eğitimi almak için gelip uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde eğitim gören öğrencilerimiz ise Türkçe yarışıyor.

Münazara Yarışmalarına; 
Türkçeden 18 okul, Arapçadan 17 okul, İngilizceden 47 okul, Almancadan 3 okul, Farsçadan 3 okul, İspanyolcadan 2 okul, Fransızcadan 2 okul, Rusçadan 1 okul, Japoncadan 1 okul, Çinceden 1 okul, İtalyancadan 1 okul katılıyor.

Yarışmalar çevrim içi elemeler ve yüz yüze olmak üzere iki etapta yapılacak. Türkçe, Arapça ve İngilizce çeyrek ve yarı finalleri çevrim içi, tüm diller Türkiye finali ise yüz yüze gerçekleştirilecek. Bu amaçla çevrim içi yarışmalar için Türkçe ve Arapçada iki, İngilizcede dört grup oluşturuldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye Münazaraları Yarışmasında dereceye giren okullarımız grup koordinatörü oldu.  

Türkçe, Arapça ve İngilizce çevrim içi yarışmalar 16-26 Mayıs tarihleri arsasında grup koordinatör okulları tarafından tamamlanacak. Türkiye finalleri ise Genel Müdürlüğümüzce belirlenen yer ve tarihte yapılacak.

22-05-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.