Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

“18 Mart Çanakkale Zaferi” 104 Yaşında

“18 Mart Çanakkale Zaferi” 104 Yaşında

Asırlar Boyu Unutulmayacak Destan

“18 Mart Çanakkale Zaferi” 104 Yaşında!

“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd´i...

Bedr´in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.”

[Mehmet Âkif ERSOY]

 

 

Çanakkale, geçmişi şanlı zaferlerle dolu bir milletin asırlık uykusundan uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu âbideleştirdiği destansı bir mücâdelenin simgesi olarak tarihimizin en şanlı zaferleri arasındadır.

Tarihteki bu haklı yeri ile her dâim bize büyük dersler veren Çanakkale, kendisini maddi güç ve üstünlüğün zirvesinde gören batılı medeniyetlere karşı mânânın maddeye, imanın teknik güç ve imkânlara, vatan sevdasının ise emperyal düşünceye karşı ne denli dirayetli olduğunu bir kez daha ispat etmiştir. Şehadeti, makamların en âlisi gören âlicenap bir milletin neferleri; vatan, millet, devlet, istiklâl ve tüm manevi değerleri adına gözlerini kırpmadan bu toprağın bir karışını dahi düşmanına ezdirmemeye ahdetmiş ve “Çanakkale Geçilmez!” sözünü, kanları ve canlarıyla memleket toprağına kazımışlardır.

104 yıl önce atalarımızın gerçekleştirdiği destanın ruhunu oluşturan unsurları yeni kuşaklara taşıyan, bu ruh doğrultusunda yeni nesillerin yetişmesine önderlik eden öğretmenlerimizi ve eğitim camiamızı tebrik ediyor, gazi ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle

yâd ediyoruz.

 

Aziz ruhları şâd, mekânları cennet olsun.

Nazif YILMAZ        

Din Öğretimi Genel Müdürü

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.