Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

“24. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı” Malatya’da gerçekleştirildi

“24. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı” Malatya’da gerçekleştirildi

“24. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı” Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. Rahmi Er ve Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz’ın teşrifleriyle, 23-24 Mart 2018 tarihleri arasında İnönü Üniversitesinin ev sahipliğinde 78 Dekanın katılımıyla Malatya’da gerçekleştirildi.

İki gün boyunca devam eden geniş katılımlı toplantıda eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ilgili birçok önemli konu müzakere edildi; İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri arasında eşgüdüm sağlamak, sorunlarına çözümler üretmek ve yüksek din öğretiminin niteliklerini daha da geliştirmek amacıyla İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyinin kurulması kararlaştırıldı.

Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bütün dekanlara Diyanet İşleri Başkanlığı ile dayanışma içerisinde olma çağrısı yaptı. Diyanet’le, İslami ilimlerle, ilahiyat fakültelerini birlikte çalıştıracak formülleri üretme ve birlikte hayata geçirmeye vurgu yapan Bozdağ; bu işler için ortak bir çalışma ekibi kurularak, ortaya çıkacak düşüncelere göre adım atılması gerektiğini belirtti.

Din, sosyal hayat, medya ve güncel konuların ele alındığı oturumda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Toplumda, İslam düşüncesini muhafaza adına kaba ve cahilce bir anlayışa saplanarak hayatı ve mefkûreyi daraltanlar, aslında akademinin modernlik adına teklif ettiği savrulmalara antitez olarak kendini tanımlamakta ve bu alandan beslenmektedir” dedi.

Başkan Erbaş, İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte gelenek-modern gerilimine, Kur’an-sünnet ilişkisi tartışmalarına dair kapsamlı, doğruyu açıkça gösteren ilmi ve pratik çalışmalar yapması gerektiğini kaydetti. 

Başkanlığını Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın yaptığı oturumda, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir ve Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı.

Sonuç Bildirgesi için tıklayınız.

26-03-201826-03-201826-03-201826-03-2018

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.