Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

3. Uluslararası Din Eğitimi Kongresi

3. Uluslararası Din Eğitimi Kongresi Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Dr. Yusuf Akbaş'ın katılımı ile gerçekleşti.
3. Uluslararası Din Eğitimi Kongresi

Ülkemizde din eğitimi alanında faaliyette bulunan akademisyenleri bir araya getirebilmek amacıyla 1997 yılından itibaren organize edilen koordinasyon toplantılarının 2015 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen toplantısında, koordinasyon toplantılarından akademik anlamda en üst düzeyde verim alınabilmesi için bir kongrenin tertip edilmesi görüşü ortaya çıkmıştır. İlki 2017 yılında İstanbul Üniversitesi öncülüğünde Darıca'da, ikincisi 2018 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öncülüğünde Antalya'da gerçekleştirilen Din Eğitimi Kongresi, ülkemizde Din Eğitimi anabilim dalında farklı konularda çalışmalarını sürdüren araştırmacılar arasında bir iletişim platformu oluşturma ve lisansüstü çalışma yapan araştırmacıları konunun uzmanlarıyla buluşturma noktasında önemli bir fonksiyon icra etmektedir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinin 60. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 3. Uluslararası Din Eğitimi Kongresi, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz, NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi, Yüksek Din Eğitimi Programları Kalite Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (DEKAD) ve Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Dr. Yusuf Akbaş, Türkiye'de din öğretimi alanında; 45 bin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve 10 bin meslek dersi öğretmeninin görev yaptığını belirterek, 21. yüzyıl öğrencilerini yakalamak için çalışmalar başlattıklarını ve çalışmanın sonuçlarını yakın zamanda gerekli mercilerle paylaşacaklarını kaydetti. 

Törende konuşan DEKAD Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Turanalp, kongrenin hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, "Din eğitimi alanında çalışan akademisyenlerimizin, lisansüstü düzeydeki öğrencilerimizin geniş katılımıyla gerçekleştirilen bu kongrede, katılımcılarımızın portföyündeki çalışmaları görme fırsatını elde edeceğimiz için heyecanlı ve mutluyuz" dedi.
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Genel Başkanı Ecevit Öksüz, TİMAV olarak bu tür organizasyonlarda paydaş olmaktan onur duyduklarını ifade ederek, vakfın çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Öksüz, kongrede emeği geçen ve kongreye katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. 

Din öğretimi alanına önemli katkılar sunan kongre boyunca, 28 oturumda 106 bildiri sunuldu. Kongre; oturumlar, bilimsel yayıncılık eğitimi, ana bilim dalı koordinasyon toplantısı ve kapanış oturumu ile sona erdi.

20-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.