Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

5 Dil ve 11 Komitede UMHMUN'19 Konferansı Bursa'da Yapıldı

5 Dil ve 11 Komitede UMHMUN'19 Konferansı Bursa'da  Yapıldı

UMHMUN'19 Konferansı,  Din Öğretimi Genel Müdürlüğü , Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda, Bursa-Osmangazi Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi desteğiyle,  Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 26-29 Ekim 2019 tarihlerinde Bursa'da gerçekleştirildi. Uludağ Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi'nde yapılan MUN ( Model United Nations- Birleşmiş Milletler Modeli)  Konferansında 16 il ve 43 okuldan gelen 330 öğrenci;  Birleşmiş Milletler prosedürü kullanılarak oluşturulan model çerçevesinde temsil ettikleri ülkelerin delegeleri olarak dünya meselelerini siyasi, çevresel, sosyal ve ekonomik açılardan tartışma fırsatı buldular.

UMHMUN'19 Konferansı açılış törenine Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici, Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Akademik Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Türkmen; "Okulumuz uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi  70 ülkeden öğrencileriyle, seçkin kadrosuyla,  varlık gayesinin farkında kendi hikayesini yazan, Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon belgesi kapsamında Akademik Bilim Kurulu tarafından stratejik eylem planları yapılan, Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Dündar öncülüğünde bir heyet tarafından desteklenen, Üniversitemiz tarafından vizyonuna katkı sağlanan, projeleri ulusal ve uluslararası alanda destek ve katılım gören bir okul olarak emin adımlarla hedefe yürümektedir. Türkiye'de ilk defa 5 dilde gerçekleşen bir MUN Konferansına imza atmaktan  memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca Fransızca MUN'un Türkiye'de Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi'nden sonra gerçekleştirilen 3. Fransızca MUN olduğunu ve Rusça MUN'un de yine Türkiye'de ikinci örneği olduğumuzu da hatırlatmış olalım."dedi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de katılım gösterdiği törende İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici; "Programa emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 4 gün boyunca il dışından gelen ve ilimizden katılan öğrencilerimiz bilgilerini sunacaklar, müzakere edecekler, hepsine başarılar diliyorum" dedi.

Nazif Yılmaz " Öğrencilerimiz Fen ve Sosyal Bilimler ile Temel İslam Bilimlerini Aynı Çatı Altında Almaktadırlar"

Programda konuşan Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ise ; "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak tüm öğrencilerimizi hayata hazırlıyoruz. Ancak sizler gibi bazı öğrencilerimiz dil becerilerinde, fen ve sosyal bilimler projelerinde başarılara imza atmaktadırlar.  İmam Hatip Liselerimizde öğrencilerimiz Fen ve Sosyal Bilimler ile Temel İslam Bilimlerini aynı çatı altında almaktadırlar. Bu okullarımız arasında bugün size ev sahipliği yapan Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisemizin ayrıca bir özelliği daha var,  70 ülkeden öğrencilerimiz de var, bu öğrencilerimiz bizim kültürümüzü, medeniyetimizin de yansımalarını görmekteler. Bugün gerçekleştirilen çalışma ise Fransızca, İngilizce, Rusça, Arapça ve Türkçe dillerinde birbirinden farklı meclislerin ve zirvelerin model uygulaması olacak. Burada dünyanın meselelerini, insanlığın meselelerini, özde insanlık adına ve yine kendi medeniyetimiz, kendi kültürümüz adına fikir müzakeresi ile güzel çalışmalar ortaya çıkacaktır. Bu güzel birlikteliğe uzaktan yakından, ülkemizin farklı illerinden ve farklı ortaöğretim kurumlarından ve türlerinden iştirak eden sevgili gençlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu yıl 5 dil seneye inşallah 8 dil olarak talep ediyoruz. Burada katılımcıların yaşadığı tecrübenin ilerideki yaşantılarında, bulundukları platformlarda dünya meselelerini tartışma ve çözüm yolları bulma noktasında onlara yardımcı olacağına da inanıyorum" dedi.

 

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz "Yeni neslin kendini geliştirmek için çok fazla imkanı var ve donanımlı bir şekilde yetişmekteler. Dünyayı tanıyorlar, dili çok iyi kullanıyorlar, İngilizcenin yanına Arapçayı, Fransızcayı, Rusçayı ilave edebiliyorsanız iletişimde zirveye çıkıyorsunuz demektir. Türkçe dışında asgari bir dili okuyup, anlamayıp, yazıp  ve konuşabilmeniz gerekiyor. Modern hayatı, çağdaş dünyayı iyi anlamanız, iyi anlamlandırmanız, okumanız, okuduklarınızı aranızda tartışabilmeniz ve değerlendirebilmeniz gerekiyor. Kendisini yetiştiren öğrencilerin ülke ilişkilerini geliştirmekte önemli roller alacağına inanıyorum. Pergelin sabit ayağı kendi değerlerimizde  hareketli ayak ile dünyanın çeşitli ülkelerine uzanarak dünyayı iyi kavramaya çalışılması gerektiğini düşünüyorum." İfadelerini kullandı.

Dört Gün Boyunca Sürdü

Dört gün süren etkinlik boyunca katılımcılar,  Afrika Birliği ( İngilizce) , Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (İngilizce) , Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komisyonu ( İngilizce), Fransız İhtilali (İngilizce) , Yazarlar Konseyi (İngilizce), III. Dünya Savaşı ( İngilizce) , Liderler Zirvesi (Arapça) , Nükleer Anlaşma (Arapça), Avrupa Konseyi (Fransızca) , Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (Rusça),  TBMM (Türkçe) olmak üzere toplam 5 dilde ve 11 komitede belirlenen gündem maddelerini müzakere ederek çözüm yolları bulmaya çalıştılar .

Her komitenin kendi içinde en iyi delege, en iyi çıkış yapan delege ve onursal mansiyon ödülleriyle değerlendirildiği  UMHMUN kapanış ve ödül törenine katılan Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli "sömürü düzenini yıkmanın ve adalete dönüştürmenin yolu ancak ilimle ve sanatla olacaktır." Dedi Osmangazi Belediyesi Başkan Vekili Erkan Albayrak  "İlim ve irfan yolunda yapılan her türlü eğitim öğretim faaliyetine belediye olarak destek vermeye çalışıyoruz. Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Osmangazi Belediyemizin vizyon projelerinden birisi olarak 2016 yılında tek çatı konseptinde en büyük okul binası olarak eğitime açılmıştır. Programın düzenlenmesinde emeği geçen kişilere teşekkür ediyorum."

 UMHMUN'19 Konferansı, kapanış programı, belge ve ödüllerin takdim edilmesi ile sona erdi.  

01-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.