Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

53 Ülkenin İmam Hatip Öğrencileri Arapça Yarışmalarında Ter Dökecek

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 6. Uluslararası Arapça Yarışmalarına 53 ülkeden 21.473 öğrenci başvuruda bulundu
53 Ülkenin İmam Hatip Öğrencileri Arapça Yarışmalarında Ter Dökecek

Rekor Başvuru

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Uluslararası Arapça Yarışmalarına katılmak için başvuru süreci 27 Şubat 2015 tarihinde sone erdi. www.arapcayarismalari.org.tr adresi üzerinden gerçekleştirilen başvurular sonucunda toplamda 21.473 İmam Hatip öğrencisi yarışmalar için kayıt gerçekleştirmiş oldu. 800 İmam Hatip Lisesi, 905 İmam Hatip Ortaokulu ve 3 Uluslararası İmam Hatip Lisesinden başvuru yapan öğrenciler, bu yıla kadar gerçekleştirilen başvurular arasında görünür düzeyde katılım rekoruna imza atmış oldular.

Yarışmaya katılacak olan öğrencilerimizden İmam Hatip Lisesi öğrencileri, 02 Nisan 2015 tarihinde 81 ilde Arapça Bilgi, Arapça Şiir Okuma, Arapça Metin Canlandırma dallarında yarışacaklar. Lise öğrencileri için açılmış olan Arapça Hat / Kaligrafi kategorisinde ise öğrencilerimiz hazırladıkları eserlerini 08 Mayıs 2015 tarihine kadar yarışma koordinasyon merkezine gönderecekler.

Önceki yıllardan farklı olarak İmam Hatip Ortaokullarında da bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek olan yarışmalarda, liselerden daha farklı bir yarışma süreci takip edilecek. “VİDEONU ÇEK GÖNDER” sloganı ile gerçekleştirilen yarışmalara katılım gösteren ortaokul öğrencilerimiz, Arapça Şiir Okuma, Arapça Hikâye Canlandırma ve Arapça Çocuk Şarkıları kategorilerinde düzenlenecek olan yarışmalar için 27 Mart 2015 tarihine kadar kısa videolarını çekerek yarışma koordinasyon merkezine gönderecekler. Türkiye finallerine katılacak olan öğrenciler ise 21 Mayıs 2015 tarihinde Kayseri’de yarışacaklar.


Dünya Türkiye’de Arapça Öğreniyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında, ülkemizde 3 farklı uluslararası İmam Hatip Lisesinde, 72 ülkeden 1109 öğrenci lise eğitimlerine devam ediyor. Uluslararası İmam Hatip Lisesi olarak anılan bu okullardaki öğrencilerden 53 ülkenin öğrencileri Arapça yarışmalarına başvuruda bulundu. Yabancı öğrenciler önce ülke elemeleri, akabinde kıta elemelerine katılacak ve en son aşamada Türkiye birincilerinin de katılacağı uluslararası yarışmalar 22 Mayıs 2015 tarihinde Kayseri’de gerçekleştirilecek. 

6. Arapça Yarışmalarının lise bölümünde il/ülke elemeleri Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 04 Nisan 2015 Cumartesi günü yapılacak, bölge/kıta yarışmaları ise 02 Mayıs 2015 Cumartesi tarihinde Ankara, Giresun, Rize, Mardin, Malatya, Adana, Burdur, Manisa, Kırklareli, Konya ve İstanbul’da olmak üzere on ayrı ilde yapılacak. İmam Hatip Ortaokulları ise “Videonu çek gönder, yarışmaya sen de katıl!” sloganı kapsamında gerçekleştirilen yarışmaların il ve bölge aşamalarını, gönderdikleri videolar aracılığı ile sanal ortamda yapacak, bölge birincileri ise Kayseri’de yüz yüze yarışacaklardır.

Yarışmaların Türkiye finaline ve ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizesinde bu yıl, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kocasinan Belediyesi, Talas Belediyesi ve pek çok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra ülkemizin en köklü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Kayseri İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği KİM-DER büyük bir destekle ev sahipliği yapacak. 21-22-23 Mayıs 2015 tarihlerinde icra edilecek olan Türkiye finalleri, 23 Mayıs 2015 tarihinde birçok uluslararası, ulusal ve yerel yayın yapan televizyon kanallarında yayınlanacak olan görkemli bir ödül töreni ile son bulacak.

Arap ülkelerince yakından takip edilen Uluslararası Arapça Yarışmalarımızın altıncısı ile ilgili haber bültenleri, şimdiden Cezayir, Katar, Ürdün, Filistin, Tunus, Suudi Arabistan, Irak ve Mısır’da yayın yapan yazılı ve görsel medya organlarında yer bulmaya başladı.

 

Yarışmalarla ilgili gelişmeler, sosyal medya üzerinde facebook.com/arapcayarismalari.org.tr adresinden paylaşılmaya devam ediyor.

 

Eskişehir 4 Eskişehir 6 Eskişehir 5 

Eskişehir 3 Eskişehir 1 Eskişehir 2

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.