Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

6. Arapça Yarışmaları Bölge Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi

2014-2015 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde 6.sı düzenlenecek olan Uluslararası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının bölge koordinasyon toplantısı, tüm bölge koordinatör okullarının katılımı ile gerçekleştirildi
6. Arapça Yarışmaları Bölge Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi

Yarışmaların Türkiye finallerinin gerçekleştirileceği Kayseri ilinde, Ali Rıza Özderici Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen toplantıya, bölge koordinatör okullarını temsilen okul müdürleri katıldı.

Yıl boyunca gerçekleştirilecek olan yarışma sürecinin ele alındığı toplantı, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mehmet Nezir GÜL´ün açılış konuşması ile başladı.

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının her yıl Türkiye genelindeki tüm İmam Hatip Liselerinde oluşturduğu heyecana dikkat çeken GÜL, ülkemiz genelinde İmam Hatip Liselerinin sahip olduğu büyük ve zengin potansiyele rağmen, bu okullarımızda eğitim almakta olan öğrencilere yönelik organizasyon ve etkinlik sayısının henüz yeterli düzeye ulaşmamış olduğuna vurgu yaptı. Bu noktada Arapça Yarışmalarının ülkemiz genelinde tüm İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları için büyük bir önem arz ettiğine değinen GÜL, yarışmaların bu yıl Kayseri´de gerçekleştirilecek olmasının, Kayseri şehrinin manevi mirası açısından da büyük bir değer arz ettiğini ifade etti.

6.Arapça Yarışmaları tanıtım filminin katılımcılara izletilmesinin ardından, Arapça Yarışmaları Genel Koordinatörü Dr. Muhammed AĞIRAKÇA, yıl boyunca il ve bölge yarışmalarında takip edilmesi gereken süreci özetleyen kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. AĞIRAKÇA, bu yıl önceki yıllarda gerçekleştirilen yarışmalardan farklı olarak İmam Hatip Liselerinin yanı sıra İmam Hatip Ortaokullarının da başvuru yapabileceğini, İmam Hatip Lise ve Ortaokulu sayılarında bereketli bir artış süreci yaşanmakta olduğunu, hangi okul kategorilerinde hangi yarışma branşlarına başvuruda bulunulabileceğini açıkladı.

Sunumun tamamlanmasının ardından bölge koordinatör okul müdürlerinin sorduğu sorularına cevaplar verildi. Önceki yıllarda gerçekleştirilen yarışmalarda yaşanan tecrübelere dikkat çekilen soru-cevap kısmının ardından, yarışmaların Kayseri’deki üstlenicisi konumundaki Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği (KİMDER) Teşkilatlanma Başkanı Ahmet YURTLU’nun dernek çalışmalarını özetleyen konuşmasına yer verildi.

            Toplantının son kısmında katılımcı okul müdürlerimize yarışma yönergesi okundu. Ardından İmam Hatip Lise ve Ortaokullarında eğitimleri sürmekte olan tüm İmam Hatip nesli için, İmam Hatip Lise ve Ortaokul öğretmenleri için ve Arapçaya gönül verenler için hayırlı dilek ve temennilerin ardından toplantı sona erdi.

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.