Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

“Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği

“Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği

 

“Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği

 

 

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü; imam hatip ortaokulu ve Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik söz varlığını geliştirmek ve okuma kültürü oluşturmak amacıyla “Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği gerçekleştiriyor.

 

İmam hatip ortaokulları ve Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilere yönelik gerçekleştirilen etkinlikte, öğrencilerin; okuyan, düşünen, yorumlayan, eleştiren, medeniyetimizin kültürel mirasını değerlendiren, kültürümüzün söz ve yazı varlığını geliştiren, zenginleştiren ve yaygınlaştıran; geleceğin kültür elçileri olmak için çaba harcayan, okumayı bir yaşam biçimi haline getiren, arkadaşlarıyla kültürel zeminde yeni bağlar kuran bireyler olarak yetişmelerini sağlamak ve onların bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, edebi ve meslekî gelişimlerine çok yönlü katkıda bulunmak amaçlanıyor.

 

Kitaplar, öğrencilerin talepleri de dikkate alınarak okul idaresince kurulan komisyon tarafından belirleniyor. Bu kapsamda kitapların; Millî Eğitim Bakanlığı’nın özel ve genel amaçlarına aykırılık içermemesi; öğrencilerin seviyesine uygun olması; edebiyat, tarih, medeniyet, kültür, sanat, bilimsel veya dîni muhtevayı içermesi gerekiyor.

 

Gönüllü takım lideri, etkinliği kendi sınıfından veya kendi sınıf seviyesindeki diğer şube öğrencilerinden oluşan yedi kişilik takımlar yoluyla gerçekleştiriyor. Takım lideri, yürüttüğü iş ve işlemlerle ilgili şube rehber öğretmeni ile işbirliği yapıyor. Kitapların düzenli olarak elden ele değişimi, özet çıkarılması, sunum yapılması ve diğer işlemlerden de sorumlu tutuluyor.

 

Eğitim öğretim yılının sonuna doğru etkinlikle ilgili ayrıntılı-müstakil bir bülten yayımlanması ya da okul dergisinde gerçekleştirilen faaliyetlere genişçe yer verilmesi; etkinlikle ilgili yayımlanacak dergi veya bültende kitap özeti, öğrenci sunumları ve komisyonun diğer çalışmalarına yer verilmesi; belli bir seviyenin üzerindeki kitap özetlerinden oluşan en iyi ve seçkin çalışmaların, okul web sitesinde yayımlanması ve imkânlar dâhilinde kitap olarak basılması hedefleniyor.

 

“Dost Kitaplar-Dost Öğrenciler” Kitap Okuma Etkinliği, okul değerlendirme raporunun Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne gönderilmesiyle son buluyor.

 

 

19-02-2016

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.