Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Afganistan Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Afganistan Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Türkiye’de bir dizi ziyaret gerçekleştiren Afganistan Heyeti, 11 Mayıs Perşembe günü Din Öğretimi Genel Müdürlüğü´ne ziyarette bulundu.

Genel Müdür YILMAZ, ülkemizin örgün din öğretimi tecrübesi hakkında bilgi edinmek amacıyla ziyarette bulunan Afganistan heyetini kabulde, “Türkiye’de Din Öğretimi” konulu sunum yaptı. Nazif YILMAZ yaptığı konuşmada, Türkiye’de din eğitimi ve öğretimi alanında; Diyanet İşleri Başkanlığı, İlahiyat Fakülteleri ve Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olmak üzere üç kurumun olduğunu belirtti. YILMAZ; din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdamı; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri; uluslararası eğitim ve öğretim daire başkanlığının faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunuldu. Kabulde Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanlığından Ahmet GÜNDÜZ, Lokman YILDIRIM ve Süleyman ALTUNTAŞ da hazır bulundu.


Afganistan heyetinde, Kabil Veziri Dr. İyaz Niyazi, Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Başkanı Abdusselam Abid, Cumhurbaşkanı Din İşleri Müşaviri Mevlevi Belig, kanaat önderlerinden Dr. Necibullah Müceddidi ve Mahmud Geylani, Nevin Medresesi Başkanı Halife Sahib Nevin, Hace Abdullah Ensari Külliyesi Hatibi Abdulhalik Ensari,  Herat Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdurrauf Muhlis,  Cagceran Medresesi Başkanı Muhammed Nasır, Eşrefiye Medresesi Başkanı Mevlevi Mücahid, Mezar-ı Şerif Hatibi Mevlevi Abdulhakir, Daru’l-Ulum Medresesi Başkanı Müftü Muhammed Server, Daru’l-Huffaz Medresesi Başkanı Nuri Zeman Şerafet, Farah Medresesi Başkanı Mevlevi Abdulhalik, Seyyidler Birliği Başkanı Abdullah Şirzadi, Bağlan Medresesi Başkanı Mevlevi Muhammed Yunus, Daru’l-Ulum Müderrisi Abdulnasir Amini, Eğitim Bakanı Müşavirleri Abdulhakim Hakimi ve Muhammed Hüseyin, Hulefa-i Râşidin Müderrisi Abdurrahim Karimy, Cevizcan Şûra Meclis Başkanı Mevlevi Abdulhay Hayat ve Herat Milletvekili Halil Ahmat Şehidzade yer aldı.


Misafir heyetin, sunumla ilgili sorularının cevaplandırılmasının ardından Afganistan heyeti, ülkesindeki eğitim ve din eğitimi hakkında Genel Müdür Nazif YILMAZ’ı bilgilendirdi.


Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, talep edilmesi halinde ülkemizin din öğretimi tecrübesi doğrultusunda gerekli müfredat ve uzman desteğinin Afganistan makamlarına sağlanacağını ifade ederek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Heyetler arasından karşılıklı hediyeleşme gerçekleşti. Genel Müdür YILMAZ, heyet üyelerine Genel Müdürlüğün yayınlarından örnekler takdim etti, Genel Müdürlüğümüzün Türkçe-Arapça ve Türkçe-İngilizce olarak hazırladığı “Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi -İmam Hatip Okulları-” isimli kitapçığı hediye etti.

 

16-05-201716-05-2017

16-05-201716-05-2017

16-05-201716-05-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.