Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

AİHL Kız Öğrencilerine Yönelik Kocaeli-İzmit’te, Erkekler Öğrencilere Yönelik Bursa-Gemlik’te Arapça Dil Eğitim Kursu Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz; Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde Bursa-Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ve Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Arapça Dil Eğitim Kursu düzenledi.
AİHL Kız Öğrencilerine Yönelik Kocaeli-İzmit’te, Erkekler Öğrencilere Yönelik Bursa-Gemlik’te Arapça Dil Eğitim Kursu Gerçekleştirildi

 

Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerini mesleğe hazırlamak amacıyla 11. sınıfa geçen başarılı öğrenciler için 8’i erkek, 2’si kız öğrenciler için olmak üzere toplam 10 okulda gerçekleştirilen yaz eğitim etkinliği kapsamındaki Arapça Dil Eğitim Kursu, 29 Temmuz-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapıldı.

 

Bursa-Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde çeşitli illerden AİHL öğrencisi 84 erkek, Kocaeli İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde ise yine farklı illerden AİHL öğrencisi 130 kız öğrenci etkinliklere katıldı.

 

Etkinliğin ders programı ve müfredat değerlendirilmesine, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖCAL, Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı ve Arap Dili ve Belagati Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail GÜLER ve Doç. Dr. Hasan TAŞDELEN katkı sağladılar. Yine Uludağ Üniversitesi’nden Arap Dili ve Edebiyatı Misafir Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Abdulğani al-AHJURİ, Yrd. Doç. Dr. Arwa al-TAWGİ, Misafir Öğrt. Görevlisi İslam OMARA, Okutman Ahmet İhsan DÜNDAR derslere girerek projede görev aldılar. Ayrıca anadilleri Arapça olan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yüksek lisans öğrencileri Mustafa MACİD, Abdurrahman ASKERİ, Haldun BAYATİ ve Eyyup BAYATİ de katkı yaptılar.   

 

Etkinlikle öğrencilere Arapça okuma, yazma, konuşma ve anlama becerilerini geliştirmek; çeşitli illerden gelen öğrenciler arasında birlik ve beraberlik duygusu geliştirerek bir arada yaşama kültürü kazandırmak; tarihi ve kültürel gezilerle tarih ve medeniyet bilinci oluşturmak; liderlik becerisi ve evrensel değerler kazandırmak hedeflendi ve hedefler büyük oranda gerçekleştirildi.

 

Bursa-Gemlik ve Kocaeli-İzmit’teki yaz eğitim etkinliklerine Millî Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Ömer DİNÇER, MEB Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ercan BARUTÇUOĞLU, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Uluslararası Eğitim Öğretim Daire Başkanı Osman DEMİRGÜL, Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim ÇELİK, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli SARIKAYA, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dini Musiki Öğretim Görevlisi Dr. Zinnur KANIK, Gemlik Kaymakamı Mustafa ATINIŞIK, İzmit Belediye Başkanı Nevzat DOĞAN, Şair-Yazar Cengiz NUMANOĞLU, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet ARI, Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DURAN, İzmit İlçe Millî Eğitim Müdürü Ali Osman KARABAYIR, Gemlik İlçe Milli Eğitim Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Ali Rıza ATLI ve diğer ilgililer, ziyaretleri ve verdikleri desteklerle etkinliğin verimli geçmesine çok önemli katkı yaptılar.

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Milli Eğitim Uzmanı Lokman AK’ın genel koordinasyonunda ve İrfan IŞIK ile Fatimetüzzehra KURT’un sorumluluğunda gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında kurs merkezi okullarda kapanış programı gerçekleştirildi.

 

Programlar; öğrencilere “Katılım Belgesi” verilmesi, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu. 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.