Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Anadolu İmam Hatip Liseleri “Genç Hatipler Minberde” Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finalinin 3.sü Bingöl’de Yapılacak

Mesleki yarışmalar kapsamında Türkiye genelinde Anadolu imam hatip liseleri öğrencilerine yönelik düzenlenen "Genç Hatipler Minberde" Hutbe Okuma Yarışmasının Türkiye Finali, 26 Mayıs 2017 tarihinde Bingöl Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Bingöl İl Millî Eğitim Müdürlüğünce, İl Müftülüğü ile işbirliği halinde ve şehrin merkezî ve tarihî bir camisinde halka açık olarak gerçekleştirilecek.
Anadolu İmam Hatip Liseleri “Genç Hatipler Minberde” Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finalinin 3.sü Bingöl’de Yapılacak

Millî Eğitimimizin genel amaçları doğrultusunda Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarında öğrenim gören öğrencileri; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren kişiler olarak yetiştirmek; kendilerini yetiştirebilecekleri fırsat ve imkân eşitliği sunmak; akademik, bilimsel, sosyal, kültürel, sportif, sanatsal ve edebi gelişimlerinin yanı sıra mesleki bilgi ve becerilerinin toplumun beklentilerine cevap verecek düzeyde olması için müezzinlik, imam-hatiplik ve Kur´an kursu öğreticiliği gibi din hizmetlerinin yerine getirilmesine kaynaklık edecek gerekli mesleki tecrübe ve yeteneğin kazandırılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmanın ön elemelerinde 858 okuldan 5.284 öğrenci yarıştı.

Anadolu imam hatip liselerinin yoğunluğu esas alınarak yapılan bölge tasnifine göre Çorum, Sivas, Bayburt, Batman, Gaziantep, Osmaniye, Kırşehir, Manisa, Edirne ve İstanbul’daki Bölge Finallerinde birinci gelen; Kocaeli Derince AİHL, İzmir AİHL, Kırşehir AİHL, Mersin AİHL, Adıyaman Kâhta AİHL, Van Tuşba Hüseyin Çelik Kız AİHL, Erzurum AİHL, Sivas Abdülhamid Han AİHL, İstanbul Cibali Şehit İlhan Varank AİHL ve Ankara Yunus Emre AİHL’ den 10 öğrenci Türkiye finallerinde yarışacak. 

Yarışmada okunacak hutbe metinleri Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan hutbe metinlerinden seçildi. Finale katılan 10 öğrenci, yarışma programının akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen haftanın hutbesini Bingöl’ün farklı camilerinde irad edecekler.

25-05-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.