Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Anadolu İmam Hatip Liselerinden Üniversite Yerleştirmelerinde Tarihi Başarılar

Anadolu İmam Hatip Liselerinden Üniversite Yerleştirmelerinde Tarihi Başarılar

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında Anadolu İmam Hatip Liseleri, büyük başarılara imza attı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu imam hatip liselerinden mezun 243.380 aday YKS'ye başvurdu. Öğrencilerden 36.256 lisans, 30.821 önlisans, 20.573 açıköğretim fakültesi olmak üzere %36,01 oranla toplam 87.650 öğrenci üniversitelere yerleşti. 

Türkiye genelinde ise toplamda 2.528.031 aday YKS'ye başvurdu. 409.587 lisans, 343.874 önlisans, 150.715 açıköğretim fakültesi olmak toplamda %35,76 oranla 904.176 öğrenci üniversitelere yerleşti. 

İmam Hatipli Öğrenciler Seçkin Üniversitelerin En Çok Tercih Edilen Fakültelerine Yerleştiler

Öğrencilerimiz, İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri, Tıp Fakülteleri, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri, Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Hukuk Fakülteleri, Eğitim Fakülteleri, Fen ve Edebiyat Fakülteleri, Havacılık ve  Uzay fakülteleri, İletişim Fakülteleri gibi ilgi duydukları ve yeteneklerine uygun gördükleri seçkin üniversitelerin en çok tercih edilen fakültelerine yerleştiler.

Üniversiteye hazırlık ve kariyer planlama sürecinde okullarımızda,

·         Destekleme ve yetiştirme kurslarının (DYK) aktif ve etkili bir şekilde uygulanması,

·         Yaz kamplarının düzenlenmesi,

·         Başarılı ve özgün uygulamaların, iyi örneklerin paylaşılması,

·         Akademik takip komisyonlarınca izleme ve değerlendirme çalışmalarının yürütülmesi,

·         Akademik koçluk sisteminin verimli bir şekilde uygulanması,

·         EBA'nın aktif olarak kullanılması,

·         Rehberlik öğretmenlerince biliçlendirme amaçlı seminer, çalıştay vb. faaliyetler yürütülmesi,

·         Farklı şehirler arasında değişim programlarının uygulanmasıyla okullar arasında koordinasyonun sağlanması

gibi birçok çalışmanın hayata geçirilmesi, öğrencilerimizin büyük başarılar elde etmesine katkı sağladı.

İmam Hatip Lisesi okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerimiz ekip ruhuyla hareket ederek büyük bir gayret içerisinde süreci tamamladı.

"Hedef 2020 Üniversite" Öncesinde Elde Edilen Başarı, Gelecek Adına Büyük Umut Kaynağı Oldu

Genel Müdürlüğümüzün 2019-2020 eğitim-öğretim yılında fen ve sosyal bilimler programı uygulayan proje okullarından ilk mezunları verecek olmasından bir yıl önce gerçekleşen bu başarı gelecek adına büyük umut kaynağı oldu.

 

Çok Daha Büyük Başarılar Elde Etmek İçin "Hedef 2020 Üniversite"

Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda belirtilen "Yükseköğretim kurumlarıyla yapılacak iş birlikleriyle İmam Hatip Okullarındaki çocuklarımızın bilimsel ve entelektüel gelişimlerini desteklemek için bilim, kültür ve sanat alanlarındaki akademisyenler tarafından verilecek farkındalık ve vizyon etkinlikleri" hedefi ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün "Hedef 2020" projesi kapsamında hazırlığı eğitim programıyla imam hatip liselerinin başarı grafiği katlanarak devam etmektedir.

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.