Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Arapça Bilgi Yarışması Türkiye Finali Gerçekleştirildi

9. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Bilgi Yarışması Türkiye Finali 7 Nisan 2018 tarihinde, 81 ilde yapılan sınavla gerçekleştirildi.
Arapça Bilgi Yarışması Türkiye Finali Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz tarafından imam hatip okullarındaki Arapça öğretimini desteklemek amacıyla düzenlenen ve bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Bilgi Yarışması Türkiye Finali 7 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

İmam hatip ortaokulları ve Anadolu imam hatip liselerinde okutulan zorunlu dersler arasında yer alan, tüm dünyada ve özellikle ülkemizin yakın coğrafyasında yaygın bir şekilde kullanılan önemli bir dil olan Arapça aynı zamanda başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere pek çok İslami kaynağın da dili olması bakımından büyük önem taşımaktadır. 

Dokuz yıldır gerçekleştirilen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları kapsamında ortaokul öğrencilerine yönelik Arapça Çocuk Şarkıları, Arapça Şiir Okuma ve Arapça Metin Canlandırma; Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik ise Arapça Şiir Okuma, Arapça Metin Canlandırma, Arapça Bilgi Yarışması ve Hat Yarışması düzenlenmektedir. 

15 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen Arapça Bilgi Yarışması okul içi elemelerine 1.105 okuldan toplam 85.213 öğrenci katıldı. Bu sınavda başarılı olan ve okul takımlarına katılmaya hak kazanan öğrenciler, 81 il merkezinde 7 Nisan 2018 Cumartesi günü Arapça Bilgi Yarışması Türkiye Finallerinde AİHL Arapça öğretim programı doğrultusunda hazırlanan seksen çoktan seçmeli soruyu cevapladı. 

Yarışmada derece alan okul ve öğrenciler ile danışman öğretmenler, mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilecek Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Ödül Töreninde ödüllendirilecektir.

 

12-04-201812-04-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.