Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Arapça Hazırlık Dil Sınıfı Programı Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri "Yönetici Hareketlilik Programı" Konya'da Yapıldı

Genel Müdürlüğümüze bağlı Arapça hazırlık dil sınıfı projesi uygulayan Anadolu imam hatip lisesi yöneticilerine yönelik düzenlenen "Yönetici Hareketlilik Programı" Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen'in katılımıyla gerçekleştirildi.
Arapça Hazırlık Dil Sınıfı Programı Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri

29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Konya Meram Tahir Büyükkörükçü Anadolu İmam Hatip Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen program, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın açılış konuşmaları ile başlarken programa Türkiye genelinde Arapça hazırlık dil sınıfı proje uygulayan Anadolu imam hatip liselerinden 17 okul müdürü katıldı.

Okulların geçmişle mukayese edilemeyecek şekilde büyük imkânlara kavuştuğunu ve bunların kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz, Arapça öğretimi konusunda istenilen noktaya ulaşmak için çalışmalar yapacaklarını da belirterek Genel Müdürlük tarafından öğretmenlerimize konuyla ilgili çeşitli eğitimlerin verileceğini ifade etti.

Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen, öğrencilerin Arapçaya ilgisinin artırılması için; Arapça ortak sınav, ortak etkinlikler Türkiye Münazaraları, Arapça öğretiminde uygulanan öğrenci merkezli etkinlikler, yabancı dilde konuşmaya yönelik uygulamalar gibi pek çok çalışma yapıldığını belirtti.

Hareketlilik boyunca Arapça öğretimine ve öğrenimine yönelik eğitimler ve atölyeler düzenlendi. Okul kültürü için yapılan Totarial, YDS, Arapça Köyü, İsamil Kaya Dersleri, Kapı Camii okumaları, Talim/Öğretmen eğitimi, Kitap çalışması gibi örnek uygulamalar hakkında bilgiler verildi.

Programda; özgün ve başarılı Arapça uygulamaları, ülkemiz geneli Arapça öğretiminde başarıyı artıracak tedbirler, okullarımızın yurtiçi ve yurtdışı Arapça dil kampları, mezun öğrencilerin takibi, YDT ve YDS'ye yönelik yapılacak çalışmalar, tüm imam hatip okullarında Arapça'ya yönelik rağbetin artırılması, Arapça hazırlık dil sınıfı programı örnek uygulamalarının yaygınlaştırılması, Arapça öğretmenlerine yönelik mesleki gelişim programları, okullarda 18 Aralık Dünya Arapça Günü dil şenlikleri, DÖGM Merkezi İzleme Sınavı ve Türkiye Münazaraları gibi pek çok konuya değinildi.

Daire Başkanları İhsan Erkul ve Yusuf Akbaş, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ile Müdür Yardımcısı Erkan Yakışır ve ilçe millî eğitim müdürlerinin katılımının gerçekleştiği programın son günü, katılımcıların uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik tecrübelerinin paylaşımı ile tamamlandı.

Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz buradaki programının ardından Cihanbeyli ilçesine geçerek ilçedeki okul müdürleri ile bir araya geldi ve yürütülen eğitim çalışmaları üzerine toplantı gerçekleştirdi.

Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen, Selçuklu Uluslararası Mevlana İmam Hatip Lisesini ziyaret ederek yönetici ve öğretmenlerle bir araya geldi. Genel Müdürlük uhdesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Genel Müdürümüz, öğretmenlerden gelen soruları da cevapladı.

01-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-2023

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.