Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Arapça Yarışmalarında Muhteşem Final

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Eğitimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Uluslararası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Türkiye Finalleri Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği’nin (KİMDER) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Arapça Yarışmalarında Muhteşem Final

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Eğitimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Uluslararası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Türkiye Finalleri Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği’nin (KİMDER) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

20-22 Mayıs 2015 tarihlerinde Kayseri Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi’nde bu yıl 6. gerçekleştirilen yarışmalarda, Türkiye genelindeki imam hatip ortaokulları, Anadolu imam hatip liseleri ve uluslararası imam hatip liseleri yarıştılar. 

 

İmam Hatip Ortaokulları ve Arapça Şenliği…

 

“Videonu Çek Gönder” kuralı çerçevesinde yürütülen yarışmalara 81 ilden 1401 video katıldı. 917 imam hatip ortaokulundan 8067 öğrencinin katıldığı yarışmalar, Arapça Şiir Okuma, Arapça Hikâye Canlandırma ve Arapça Çocuk Şarkıları dallarında gerçekleştirildi. İl ve bölge elemelerini birincilikle tamamlayan 10’ar okul Türkiye Finallerinde Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi’nde sahne alarak yarıştılar.


Arapça Şiir Okuma dalında Muş Merkez Farabi İmam Hatip Ortaokulu Türkiye birincisi, Balıkesir İvrindi İmam Hatip Ortaokulu Türkiye ikincisi ve Mardin Midyat İmam Hatip Ortaokulu ise Türkiye üçüncüsü oldu.


Arapça Hikâye Canlandırma dalında Kocaeli İzmit Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Türkiye birincisi, İzmir Karabağlar Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulu Türkiye ikincisi ve Rize Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan İmam Hatip Ortaokulu Türkiye üçüncüsü oldu.


Yarışmaların en renkli kısmı olan Arapça Çocuk Şarkıları dalında ise Bursa Gemlik İmam Hatip Ortaokulu Türkiye birincisi, Erzurum Pasinler İbrahim Hakkı İmam Hatip Ortaokulu Türkiye ikincisi ve Amasya Suluova İmam Hatip Ortaokulu ise Türkiye üçüncüsü oldu.

 

Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin Arapça Bayramı…

 

Anadolu imam hatip liseleri öğrencileri, Arapça Şiir Okuma ve Arapça Hikâye Canlandırma ve Arapça Bilgi Yarışmaları kategorilerinde kıyasıya yarıştılar.

 

Anadolu imam hatip liseleri Arapça Şiir Okuma Yarışmasında; Çorum Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, Şanlıurfa Haliliye Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci, Sakarya Anadolu İmam Hatip Lisesi ise Türkiye üçüncü oldu.

 

Anadolu imam hatip liseleri Arapça Metin Canlandırma Yarışmasında; Batman Merkez Mehmet Şimşek Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye birincisi, Şanlıurfa Haliliye Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye ikincisi, Samsun Bafra Anadolu İmam Hatip Lisesi ise Türkiye üçüncüsü oldu.

 

Anadolu imam hatip liseleri Arapça Bilgi Yarışmasında ise Konya Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye birincisi, Samsun 19 Mayıs Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye ikincisi ve İstanbul Bahçelievler Anadolu İmam Hatip Lisesi de Türkiye üçüncüsü oldu.

 

Farklı Bir Heyecan…

 

Arapça Yarışmaları, ülkemizdeki uluslararası imam hatip liseleri öğrencilerinin performansları ile daha zengin bir katılım ve görsel bir şölenle zirveye çıktı. Arapça Şiir Okuma ve Arapça Metin Canlandırma Yarışmalarında kategorilerinde Türkiye birinciliği elde eden öğrenciler ile bölge elemeleri sonucunda kıta birincisi olan öğrenciler kıyasıya yarıştılar.

 

Uluslararası Arapça Şiir Okuma Yarışmasında;  Uluslararası Fatih Sultan Mehmet AİHL öğrencisi birinci, Çorum Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ikinci ve Uluslararası Konya Mevlana AİHL öğrencisi üçüncü oldu.

 

Uluslararası Arapça Metin Canlandırma Yarışmasında; Batman Merkez Mehmet Şimşek AİHL öğrencisi birinci, Uluslararası Konya Mevlana AİHL öğrencisi ikinci ve yine Uluslararası Konya Mevlana AİHL öğrencisi üçüncü oldu.

 

Arapça Hat/ kaligrafi Yarışmasında ise İstanbul Gaziosmanpaşa Kazım Karabekir AİHL Türkiye birincisi, Ankara Yenimahalle Batıkent Kız AİHL Türkiye ikincisi ve Bayburt AİHL de Türkiye üçüncüsü oldu.

 

Görkemli Kapanış…

 

Yarışmaların ödül töreni, TRT Arapça kanalının yanı sıra başta Kayseri’deki yerel televizyonlar olmak üzere birçok televizyon kanalından canlı olarak yayınlandı. Törende MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, "Arapça Yarışmaları Türkiye’de hem imam hatip liselerinde hem de imam hatip ortaokullarında dönüm noktası olmuştur. Gerçekten de şimdiye kadar bu yarışmalara katılan öyle öğrencilerimiz olmuştur ki, o Arapçaya bir defa dokunmuştur ama Arapça ona hayatını değiştirecek kadar dokunmuştur" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.