Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova ve Irak'tan Öğrencilere Bursa ve İstanbul'da "Türkiye'den Yedi Kıtaya" Uluslararası Yaz Eğitim Etkinlikleri Yapıldı

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova ve Irak'tan Öğrencilere Bursa ve İstanbul'da

Genel Müdürlüğümüzün himayelerinde Bursa'da Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi, Kırgızistan Teoloji Koleji ve Kosova'nın farklı şehirlerinden; İstanbul'da ise  Irak'tan öğrenci gruplarına "Türkiye'den Yedi Kıtaya Uluslararası Yaz Eğitim Etkinlikleri" düzenlendi.

 

Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde gerçekleştirilen etkinliklerde Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'dan gelen öğrenci ve öğretmenler, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi akademisyenleri ve okul öğretmenleri katıldı.

 

Kur'an-ı Kerim, Arapça, Hadis, Siyer-İslam Tarihi, Güncel Dini Meseleler, Çağdaş Dini Akımlar, Edebiyat-Türkçe, Osmanlıca derslerinin yer aldığı program Akademik Bilim Kurulu Başkanı Emekli Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal tarafından koordine edildi.

 

Kosavalı Öğretmen ve Öğrencilere Matematik Eğitimi Verildi

 Kosova Mamuşa, Mitroviça, Priştine ve Prizren'den gelen 53 soydaş öğrenci ve öğretmenden oluşan grup 29 Temmuz -  09 Ağustos 2019 tarihleri arasında Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Matematik, Fizik, Kimya, IQ Matematik, Bilişim ve Kodlama, Görsel Sanatlar, Değerler Eğitimi, Beden Eğitimi dersleri aldı. Program kapsamında Bursa Tarihi Mekânlar, Çanakkale ve İstanbul ziyaretleri gerçekleştirildi.

 

"Ülkemizin Eğitim Sistemi Ve Din Öğretimi Modeli Dünyaya Örnek Olacak"

Programın kapanış törenine katılan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Abdülhalik Baş, uluslararası eğitim işbirliklerinin önemine dikkat çekti. "Bu gün burada alınan eğitimin meyveleri yıllar sonra ülkeler arası ilişkilerde, kardeşlik ve dostluk bağlarında görülecek. Türkiye'deki genelde eğitim sisteminin özelde ise din eğitiminin dünyaya bir model alacağına inanıyoruz. Bu modeli geliştirerek yaygınlaştırmaya çalışıyoruz." diye konuştu. Yapılan törenin ardından katılımcılara "Katılım Belgesi" verildi.

 

Irak Öğrenci Grubu İstanbul Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Ağırlandı

Uluslararası yaz eğitim etkinlikleri kapsamında Irak Nuru'l-Hikme Vakfı öğrencileri Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde ağırlandı. 10 gün süren yaz eğitimi kapsamında Iraklı heyete Türkiye'deki din öğretimi, eğitimde uygulanan yöntemler, dil eğitiminin mahiyeti, Türkiye'nin tarihi kökenleri, Türkiye'nin din eğitimi tecrübesi ve tarihi konularında eğitimler verildi.

08-08-201908-08-201908-08-201908-08-201908-08-201908-08-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.