Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen, "9. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu"na Katıldılar

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından "İslam Dünyasında Gençlik ve Din Algısı" temasıyla Konya'da düzenlenen "9. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu" Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen'in katılımlarıyla başladı.
Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen,

Türkiye Diyanet Vakfı, Konya Müftülüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi iş birliği ile lisans ve lisansüstü öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sunabilmek ve ilmi faaliyet tecrübesi kazanmalarına imkân sağlamak amacıyla bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Sempozyumu, "İslam Dünyasında Gençlik ve Din Algısı" temasıyla Konya'da başladı.

1-3 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyumun açılış programına; Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sayın Enes Eminoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Ali Erbaş, Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen ve TDV Genel Müdürü İzani Turan da katıldı.

Gençler üzerinde yapılan araştırmalarda bazı konularda kendilerine verilen bilgilerden yeterince tatmin olmadıklarının anlaşıldığını ifade eden Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, ilahiyat fakültelerine, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine, imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenlerine geçmişe nazaran daha çok iş düştüğünü belirtti.

Gençlerin bugün dijital mecralarda istedikleri düşünceye anında ulaşabildiğini vurgulayan Sayın Yılmaz, "Sosyal medya mecralarında gençlerimize çeşitli felsefi akımlar üzerinden olayları çarpıtarak, özellikle Kur'an-ı Kerim'in ortaya koyduğu esasları çarpıtarak bir din algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Buna karşılık bizim sadece sınıf içi verdiğimiz eğitimlerle, ders kitaplarıyla verdiğimiz eğitimlerle ulaşmamız mümkün değil. Onun için sosyal çalışmaları ve ders dışı çalışmaları hem Diyanet İşleri Başkanlığının hem de vakıfların arttırarak bu gençlere ulaşması ve bu soruların cevabının verilmesi kanaatindeyiz." dedi.

Üç gün sürecek sempozyumda farklı ülkelerden gelen öğrenciler, belirlenen konularda katılımcılara hazırladıkları bildirilerin sunumunu yaparken sempozyum için kabul edilen tebliğ özetleri Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kitapçık olarak basılacak.

01-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.