Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin, İmam Hatip Okulu Yöneticileriyle Ankara'da Bir Araya Geldi

Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin, İmam Hatip Okulu Yöneticileriyle Ankara'da Bir Araya Geldi

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Ankara Yenimahalle Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen "İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları Ramazan Hasbihâli" programında Ankara'daki Anadolu imam hatip liseleri yöneticileriyle bir araya geldi.

 

Programa Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Korkut, Daire Başkanlarımız İhsan Erkul, Zekeriya Taşan, Mustafa Yıldız; Ankara İl Millî Eğitim Müdürü Harun Fatsa, Yenimahalle İlçe Millî Eğitim Müdürü Veli Karakuş ve Anadolu imam hatip liselerinde müdür ve müdür yardımcısı olarak görev yapan 158 yönetici katıldı.

 

"Hizmette öncü olabilmek için felsefe bilmeliyiz, zirveye kendi felsefemizle yani hikmetimizle çıkacağız."

"İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları Ramazan Hasbihâli" programına katılan Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin hizmette öncü olabilmek için felsefe bilmenin önemine değindi. Sezgin "İşin felsefesini bilmeyen bir insan taklitten öteye geçemez, orijinal olamaz. Kendi felsefemizle ve düşüncemizle eğitime bakmalıyız. Zirveye kendi felsefemizle yani hikmetimizle çıkacağız." dedi.

 

"İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları Ramazan Hasbihâli" programına katılan yönetici ve öğretmenlere teşekkür eden Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin kültürümüzde yer alan kavramları, yaklaşımları, tutum ve davranışları sergilemenin önemine değinerek birbirimize teşekkür edebilmenin önemine değindi, "teşekkür edebilen insan, ilimde derinleşmiş insandır." şeklinde konuştu.

 

"Hizmette öncü olmak istiyorsak yaptığımız işin felsefeni, hikmetini bilmeliyiz. Bir işin usûlünü bilmeliyiz, usûl ile hikmet iç içedir. Kelime, kavram ve mefhumları orijinalleştirmek lazım" diyen Bakan Sezgin, eğitim yöneticilerine seslenerek alanları ile ilgili tarihi çok iyi bilmeleri gerektiğini ifade etti. Yöneticilerin görev, yetki ve sorumlulukları hususunda niteliksel ve niceliksel olarak çok iyi derinleşmeleri gerektiğini vurgulayan Sezgin, Rahman Suresi'nin 46. âyetindeki "Rabbinin huzurunda (hesap vermek üzere) duracağından korkan kimseye iki cennet vardır." ifadeleri hatırlatarak imam hatip okulları yöneticilerine büyük bir görev düştüğünü ifade etti. Bakan Yardımcısı Sayın Osman Sezgin " İki cenneti alacak, Kur'an'ın taşıyıcısı olan, Peygamber Efendimizin izinden giden, başarılı bir nesil yetiştirmeliyiz." çağrısı yaptı, öğrencilere irade eğitimi verilmesi gerektiği hususu üzerinde durarak konuşmasını tamamladı.

 

"Ramazanın manevi tesirini hep birlikte yaşıyoruz."

Hüzünlü ve buruk olmasına rağmen Ramazanın manevi tesirini hep birlikte yaşadıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, "Yaşadığımız deprem faciasının anıları kalbimizde, hanelerimizde ve ülkemizde hissedilse bile acılarımızı dindirmek için tek yürek halinde, el birliğiyle tüm sıkıntılarımızı aşmaya çalışıyoruz." dedi.

 

İmam hatip camiası olarak, depremin acılarını en aza indirmek için "Eğitimde Tek Yürek" ismiyle kapsamlı bir kılavuz hazırladıklarını belirten Genel Müdürümüz Gül "Türkiye'deki tüm imam hatip okullarımızı seferber eyledik ve bunun pek çok katkısını da gördük. Bu tek mevsimlik bir çalışma değil, uzun yıllar devam edecek bir dayanışma ve kardeşlik olacak." dedi.

 

"Acıları paylaşarak dindirmeye çalışıyoruz."

"Eğitimde Tek Yürek" kapsamında deprem bölgesine giden öğretmenlerin depremden etkilenenlere manevi anlamda rehberlik yaptığını ve fedakârca çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Gül, "Ramazan Bereketi isimli bir kılavuz hazırladık ve bunu okullarımızla paylaştık. Sizler de okul içinde pek çok çalışmayı bu süreçte başlattınız. Geçen sene hafız öğrencilerimizle hazırladığımız mukabeleyi bu sene TRT stüdyolarında daha da profesyonelce hazırladık ve YouTube kanalımızda yayımlayarak sizlerle, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle ve velilerimizle paylaşıyoruz. Ortaokullarımız ve liselerimiz için 40 Naat seçkisi hazırladık. Kutadgu Bilig'den günümüze gelinceye kadar Peygamber Efendimiz hakkındaki duygu ve düşünceleri dile getiren belli başlı eserleri, gençlerimizle buluşturarak peygamber sevgisini kökleştirmeyi amaçlıyoruz." dedi. İmam hatiplerin ve imam hatip kültürünün ülkemiz için çok önemli olduğunu dile getiren Mehmet Nezir Gül, bu zamana kadar yapılan güzel işler için tüm eğitimcilere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

Ankara İl Millî Eğitim Müdürü Harun Fatsa, yaptığı selamlama konuşmasında imam hatip okulları yöneticilerine, okul yöneticiliği üzerine uyarı ve önerilerde bulundu.

 

Emekliye ayrılan din öğretimi hizmetlerinden sorumlu İl MEM Yardımcısı Hilmi Karabacak'a Plaket

Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül bir süre önce emekliye ayrılan Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü din öğretimi hizmetlerinden sorumlu İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hilmi Karabacak'a, eğitime olan katkılarından dolayı plaket takdim ettiler.

 

"İmam Hatip Okulları Yönetici Buluşmaları Ramazan Hasbihâli" programı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

04-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202305-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-2023

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.