Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül 19. İmam Hatipliler Kurultayı'na Katıldı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül ve Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Osman Sezgin, Sivas'ta ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen 19. İmam Hatipliler Kurultayı'na katıldı.
Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül 19. İmam Hatipliler Kurultayı'na Katıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Mesaj
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kurultaya bir mesaj gönderdi. Mesajında 19. İmam Hatipliler Kurultayının hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "İmam Hatip okullarımıza yönelik hazımsızlığın, hakaret ve saldırıların arttığı bir dönemde düzenlenen Kurultay'ın dayanışmamızı göstermesi yanında son derece önemli mesajlar da verdiğine inanıyorum" dedi. Herkesi gençleri vatana, millete, ümmete hayırlı birer nesil olarak yetiştiren tüm eğitim kurumlarına sahip çıkmaya davet eden Erdoğan, "Sizlerden de nerede okursa okusun, hangi görüşe, kökene, kültüre sahip olursa olsun, ülkemizin bütün gençlerini kucaklamanızı, hiçbir ayrım yapmadan evlatlarımızı bağrınıza basmanızı bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Eğitimin Ana Amacı, Evlatlarımıza Sağlam Bir İrade Kazandırmaktır
Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin evlatlarımıza sağlam bir irade kazandırılması gerektiğini vurguladığı konuşmasında "Eğitim yeryüzünde kan dökmemek, fesat çıkarmamaktır. Her millet eğitim kültürünü evrensel boyuta ulaştırmalıdır, bunu başaramayanlar yok olup gitmeye mahkumdur. Eğitimin ana amacı evlatlarımıza sağlam bir irade kazandırmaktır. Bu irade kazanımı Hz. Âdem' başlamıştır. Allah (cc) cennette 'Şu ağaca yaklaşmayacaksın!' emriyle Hz. Âdem'in iradesine vurgu yapmıştır. Bu bağlamda Hz. Âdem'in Rabbimizle olan ahdini (elest bezminde) de hatırlamalıyız ve öncelikle Rabbimize ve birbirimize karşı her daim hatırda tutmalıyız." şeklinde konuştu. 

İmam Hatip Okullarımız Takva, Samimiyet ve İhlas Üzere Kurulmuş Okullardır
Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül 19. İmam Hatipliler Kurultayı'nda "Geleceğin İnşasında İmam Hatip Neslinin Rolü" başlıklı konuşmasında imam hatip davasına hizmet eden herkese teşekkür etti.

"İmam hatip okulları kendine özgü özellikleri olan okullarımızdır. Bu okullarımız Osmanlı'nın son döneminde başlayan, Cumhuriyet ile devam eden ve kıble değişikliğini hedefleyen toplum mühendisliğine cansiparane karşı koyan kurumlarımız olmuştur." şeklinde konuşan Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

"Günümüzde bazı kesimlerde bu güzide kurumlarımıza karşı bilgisizce veya tamamen önyargıya dayalı olumsuz bir algı mevcuttur. Bizler imam Hatipliler olarak bu olumsuz algıyı, sahip olduğumuz değerleri hayata geçirerek güzelliklerin tüm insanlık için lazım olduğu şuuruyla değiştirebiliriz. İmam Hatip okullarımızın takva, samimiyet ve ihlas üzere kurulmuş olan okullar olduğuna inanıyor ve bunun bugün meyvelerini topladığımıza inanıyorum. Bizler; ülkemizdeki tüm insanlar, dünyadaki tüm insanlar için huzur ve mutluluk arzu ederiz. İmam Hatip okullarımızın geleneğin getirdiği tortuları ayıklama, modern bakış açılarının getirdiği olumsuzlukları ise bertaraf edebilecek temel kurumlar olduğuna inanıyorum."

Genel Müdür Gül konuşmasını şöyle tamamladı: "İmam Hatip okullarımızın öğrencileri gibi tüm kademlerdeki farklı okul türlerimizde öğrenim gören öğrencilerimizi de kucaklayarak gelecek nesillerimizin millî ve manevî değerlere sahip bir şekilde yetişmesi için gayretlerimiz duraksamadan devam edecektir. İmam Hatip okullarımıza hizmet eden siz değerli kardeşlerimi selamlıyor saygılar sunuyorum."

Türkiye genelindeki imam hatip derneklerinin bir araya geldiği ve yılın şiarının "Ahde Vefa ile" şeklinde açıklandığı programa Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin ve Din Öğretimi Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM eski Başkanı ve Millî Eğitim eski Bakanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 17. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan ve diğer ilgililer katıldı.

03-09-202203-09-202203-09-202203-09-202203-09-202203-09-202203-09-202203-09-202203-09-2022

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.