Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin'in Katılımıyla Hedef 2023 LGS ve YKS Çalıştayı Ankara'da Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz tarafından LGS ve YKS hazırlık sürecine yönelik düzenlenen ve UNICEF tarafından desteklenen, "Hedef 2023 Akademik Gelişim ve Planlama Çalıştayı", Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.
Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin'in Katılımıyla Hedef 2023 LGS ve YKS Çalıştayı Ankara'da Gerçekleştirildi

Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin, bir üst öğrenime hazırlık sürecinin etkili ve verimli hale getirilmesini; okullarda yürütülen çalışmalara ve kariyer planlama süreçlerine destek olmayı amaçlayan çalıştayda, Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin katılımcılara hitap etti.

"Kültürümüze odaklanmalıyız"
İletişimde başarılı olmanın önemine değinen Sayın Sezgin, "Son zamanlarda gündemimize fazlaca gelen "kültürel psikoloji" diye bir kavram var. Dünya bunda biraz mesafe alsa da ülkemize yeni yeni geliyor. Buna göre insan içinde bulunduğu kültürel yapı içerisinde iletişim kurmalıdır. Aksi olduğu zaman sağlıklı bir iletişim kurulmuş sayılmaz ve biz kendi kültürel yapımıza göre iletişim kurmaktan oldukça uzağız." dedi.

Hız, haz ve hareketin üzerine inşa edilmiş bir küreselleşmenin içinde bilinçli farkındalığı yaşayamayacağımızı belirten Sayın Sezgin, "sıradanlık ve basitlikten kurtulmak için küreselleşmeye çalışmak yerine kültürümüze odaklanmalıyız ve bizim kültürümüz doğrudan kitabımızı anlatır." dedi.

"Hedef, amaç ve ideal; yeni bir tarih yazmaktır"
Karşılaşılan zorluklar ve şartların ağırlığının insanın görev, yetki ve sorumluluğuyla doğru orantılı olduğuna değinen Sayın Osman Sezgin, "Bir imam hatip okulu yöneticisinin görev, yetki ve sorumluluğu büyük... Hedef, amaç ve ideali; yeni bir tarih yazmaktır." dedi.

Öğretmenlerin ve yöneticilerin gönüllere girmesi gerektiğini belirten Sayın Osman Sezgin, öğretmen ve yöneticilere, "Hedef 2023 LGS-YKS Çalıştayı"na katıldıkları için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, çalıştaya katılan öğretmen ve imam hatip yöneticilerine seslenerek, "Çocuklarımızı iyi bir geleceğe hazırlamak için omuz omuza vererek çalışmalıyız." dedi.

İmam hatip okullarında çift kanatlı eğitim
Meslek ve kültür dersleri olarak iki ana alanda eğitim verdiklerine değinen Gül, "Bize göre bu unsurların hepsi birdir ve birbirini tamamlar. Bu yüzden tüm sahip olduğumuz imkânlar ve güzellikler bizi en iyiye, erdeme, başarıya ve fazilete götürmelidir. Sosyal, kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerin yanı sıra okul başarısına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaları sembolik olarak Hedef LGS-YKS çatısı altında topladık. Bu şekildeki bir yapılanma, adım adım daha iyiye gidişimiz için çok önemlidir." dedi.

Çocukları ve gençleri imam hatip misyonuyla yetiştirme gayreti içinde olduklarına değinen Mehmet Nezir Gül, "Bunların yanında liseye ve üniversiteye girişte çocuklarımızın en iyi dereceyi alması için azami derecede gayret gösteriyoruz." dedi.

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, çalıştaya katılan öğretmen ve yöneticilere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Daire Başkanlarımız İhsan Erkul ve Uğur Tecir konuşmalarında bu çalıştay ile projenin daha başarılı olacağını dikkat çektiler.

Çalıştayın ilk gününde:
- Alişan Kapaklıkaya - Psikolojik Sağlamlık ve Kendini Yeniden Başlat,
- Mürşid Ekmel Aybek - Dönemsel Veli, Öğrenci Refleksleri ve İletişim Becerileri,
- M. Cüneyt Çiğdemli - Eğitim İçeriklerinin ve Faaliyetlerinin Duyrulmasında Digital Medyanın Rolü konulu sunum yaptı.

Çalıştayın ikinci günüde:
- Şahin Kandaz - Sınavlara Hazırlıkta Koçluk ve Mentörlük,
- Cahit Şimşek - Anlayarak Hızlı test Çözme Teknikleri seminerlerinin yanı sıra, DYK Planlaması ve Kamp Programları panellerine katıldılar. Akşamında Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Musiki dinletisi gerçekleştirdiler.

Prof. Dr. Asım Yapıcı'nın Kendini Tanıma ve Kariyer Gelişim semineri, Diare Başkanı İhsan Erkul'un kapanış konuşmaları ve katılımcılara katılım belgelerinin takdimi ile 25-26-27 Nisan'da gerçekleştirilen "Hedef 2023 Akademik Gelişim ve Planlama Çalıştayı" tamamlandı.

Ankara Başkent Öğretmenevinde gerçekleştirilen çalıştay, 81 ilden Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarında görevli 240 Hedef 2023 proje koordinatörünün katılımıyla yapıldı.

25-04-202325-04-202325-04-202325-04-202325-04-202325-04-202325-04-202325-04-202325-04-202325-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.