Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakan Yardımcısı Safran, Uluslararası Murat Hüdavendigar AİHL'yi ziyaret etti

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret etti.  
Bakan Yardımcısı Safran, Uluslararası Murat Hüdavendigar AİHL'yi ziyaret etti

Ziyarette; Safran ve MEB Personel Genel Müdürü Ömer İnan, STEAM Bilim ve Teknoloji atölyelerini gezdi, robotik kodlama ile üç boyutlu yazıcı eğitiminin verildiği ve sanatsal faaliyetlerin yapıldığı atölyeleri yerinde inceledi. Heyet, öğretmen ve öğrencilerden yapılan çalışmalar ve yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

Ziyarette ilişkin bir değerlendirmede bulunan Safran, Uluslararası Murat Hüdavendigar AİHL'de öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye gelen öğrencileri evlat olarak kabul ettiklerini vurgulayan Safran, "Kendi ülkelerinden başka bir ülkeye gelerek burada eğitim alan öğrencilerimizin, birçok milletten kardeşleriyle beraber farklı kültürler içinde yetişen kişiler oldukları için eğitimleriyle, karakterleriyle, kişilikleriyle kat kat daha güçlü bireyler olacaklarına inanıyorum. Bu okuldan yetişen öğrencilerimiz, gelecekte burayı tercih edecek öğrencilere örnek teşkil edecek." ifadelerini kullandı.

Okulun Osmangazi Belediyesinin katkılarıyla hiçbir şeyden çekinilmeden yaptırıldığını ve güzel bir okul olduğunu ifade eden Safran, şu değerlendirmeyi yaptı: "Yapımından bu yana geçen bu kısa sürede önemli mesafe alan okulumuzun daha ileri gideceğine inanıyorum. İçinde birçok ülkeden gelen pırıl pırıl öğrencilerin azimle şefkatle sebatla dayanışmayla kardeşlik ruhu içinde çalıştıklarını, öğretmen arkadaşlarımızla çok güzel kaynaştıklarını gördük. Burası bir okul olmaktan çıkmış, adeta çocuklarımızın yuvası olmuş. O kurumsallaşmayı, bu içselleştirmeyi bütün öğrenci kardeşlerimizin gözünde gördüm."

Safran, bu okullardan mezun olan öğrencilerin eğitimlerine Türkiye'de devam etmelerinin önemli olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: "Bu okullar bizim gözbebeğimiz. Hayırsever kültürüyle yapılmış bu okullarımızı bakanlık ve devlet olarak destekliyoruz. Buradaki öğrencilerimizin, ülkemizin değil İslam coğrafyasının kültür elçileri olarak yetişmesini istiyoruz. Bizim İslam coğrafyasında çok ciddi insanlara, çok güçlü karakterlere, çok değerli din adamlarına, çok değerli devlet adamlarına ve çok değerli siyasetçilere ihtiyacımız var. Bugün dinimizin bahşettiği bir barış ortamını sağlamak istiyorsak, bu İslam dünyasında pırıl pırıl yetişmiş olan entelektüellerin becerisiyle mümkün olacaktır."

Safran ve beraberindekiler daha sonra, okulun konferans salonunda okul öğrencileriyle Mihraplı Abdülkadir Can AİHL öğretmenlerinin verdiği müzik dinletisine katıldı.

12-02-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.