Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran Bangsamoro Özerk Bölgesi Eğitim Bakan Yardımcısı Norden Husain ve Beraberindeki Heyetle Görüştü... Heyet Genel Müdürlüğümüze Ziyaret Gerçekleştirdi

Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran Bangsamoro Özerk Bölgesi Eğitim Bakan Yardımcısı Norden Husain ve Beraberindeki Heyetle Görüştü... Heyet Genel Müdürlüğümüze Ziyaret Gerçekleştirdi

 Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran, bir süre önce Filipinler Devletinden özerklik elde eden "Müslüman Mindanao Bangsamoro Özerk Bölgesi"nin Eğitim Bakan Yardımcısı Norden Husain ve beraberindeki heyetle görüştü.

Eğitim Bakan Yardımcısı Norden Husain, Eğitim Bakanı Özel Kalem Müdürü Giualandin Ishak, -Kur'an Öğretim Genel Müdürü Bukhari Camama, İlköğretim Genel Müdürü, Abdulbashar Abdulaziz, Sulu Adaları Eğitim İl Müdür Yardımcısı, Al Radi Sahirani'nin yer aldığı heyet Genel Müdürlüğümüzü de ziyaret etti. Görüşmede Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz da hazır bulundu.

"Türkiye'nin Din Öğretimi Tecrübesinden Faydalanmak İstiyoruz"

Konuk Bakan Yardımcısı Norden Husain Türkiye'nin din öğretimi alanındaki tecrübesinden faydalanmak istediklerini belirterek Türkiye'de olmaktan, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde ağırlanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek teşekkür etti. 

 

"Ülkemizin Din Öğretimi Tecrübesiyle Bangsomoro'nun Yanındayız"

 Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz Sayın Bakan Yardımcısı Norden Husain ve beraberindeki heyeti Genel Müdürlüğümüzde ağırlamaktan son derece büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirerek Sayın Bakana ziyaret dolayısıyla teşekkür etti.

Görüşmede Genel Müdürümüz Yılmaz, Türkiye'deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün görev alanı ile ilgili bilgiler verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi ve uluslararası Anadolu imam hatip liselerinden bahsetti. Yılmaz, din öğretimi tecrübeleriyle Bangsomoro'nın yanında olacaklarını, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını da vurguladı.

Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız, Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundular.

Kabulde Bangsomoro heyetine İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları ile İmam Hatip Liseleri Meslek Dersleri ders kitaplarının İngilizce versiyonları takdim edildi.

Konuk Heyet daha sonra Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz'ın eşliğinde Muhammed Hamdi Yazır Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Cengiz Polat Anadolı İmam Hatip Lisesi'nde incelemelerde bulundu, Temel İslam bilimleri dersleri ile fen-sosyal-kültür-spor ve sanat derslerinin birlikte verilmesini yerinde inceledi.

28-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-2019

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.