Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakan Yardımcısı Sezgin ve Din Öğretimi Genel Müdürü Gül Ankara'da Gerçekleştirilen Kitap Yazım Çalıştayına Katıldı

Bakan Yardımcısı Sezgin ve Din Öğretimi Genel Müdürü Gül Ankara Başkent Öğretmenevinde gerçekleştirilen Din Öğretimi Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İHL Meslek Dersleri ders kitapları kitap yazım çalıştayına katılarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Bakan Yardımcısı Sezgin ve Din Öğretimi Genel Müdürü Gül Ankara'da Gerçekleştirilen Kitap Yazım Çalıştayına Katıldı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul, Bursa, Sivas, Konya ve Ankara'da oluşturulan komisyonlarca hazırlanan ve incelenmesi amacıyla Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına başvurusu yapılacak olan ders kitapları ve dijital içeriklerin (27 ders kitabı panel kitabı, 5 ders kitabı eğitim aracı) yazım ve tasarımlarına son şeklini vermek amacıyla 8-12 Ağustos tarihlerini kapsayan çalıştay arasında Başkent Öğretmenevinde başladı.

"Kültürün yerel dinamikleri kadar evrensel boyutu da son derece önem arz etmektedir."

Bakan Yardımcısı Sezgin, "Öğretim programı ile öğrenci arasındaki temel iletişim kaynaklarından birisi ders kitaplarıdır. Ders kitapları, bir taraftan öğretim programındaki kazanımların gerçekleşmesi için uygulamaya dönük etkinlikleri içerirken diğer taraftan da bu kazanımların belli bir sıra ile öğrenciye aktarılmasına yardım etmektedir. Bu nedenle Bakanlığımızca temin edilecek ders kitabı ve eğitim araç gereçlerinin niteliklerinin Türk millî eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun içeriklere sahip olmasının yanı sıra öğrencinin ilgi, istek ve beklentilerini karşılayabilecek etkililikte hazırlanmış olması da önem arz etmektedir. Kültürün yerel dinamikleri kadar evrensel boyutu da son derece önem arz etmektedir. Kültür aktarımında kitabın ve yazının ayrı bir yeri vardır. Eğitim camiası ve toplum için son derece önemli bir yeri olan kitap yazım ve materyal geliştirme çalışmalarında göstermiş olduğunuz gayretleriniz için teşekkür ediyorum." dedi.

Genel Müdür Gül, "Öğrencilerin kalıcı ve anlamlı öğrenmelerini destekleyecek nitelikte içerikler hazırlamak her zaman önceliklerimiz arasında yer almıştır. Buradan hareketle de Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan komisyonlar tarafından hazırlanan ders kitabı ve eğitim araçlarının niteliklerinin artırılması için süreç içerisinde birtakım çalışmalar yürütülmüştür. Ders kitaplarının niteliğinin artırılması ve içeriğinin zenginleştirilmesi amacıyla gerek Genel Müdürlüğümüzdeki personel gerekse de yazım komisyonlarında görevli arkadaşlar azami gayret göstermektedir. Her bir arkadaşımıza çalışmaları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi. 

Çalıştaya Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı personeli ile İstanbul, Bursa, Konya, Ankara ve Sivas illerindeki kitap yazım komisyonlarındaki alan uzmanı, dil uzmanı, program geliştirme uzmanı, rehberlik uzmanı, ölçme ve değerlendirme uzmanı ve tasarımcıların katılımıyla çalışmalara başlandı.

09-08-202209-08-202209-08-202209-08-202209-08-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.