Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Mehmet Emin Saraç AİHL'de Mustafa Kutlu Kütüphanesi'nin Açılışını Yaptı

Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Yazar Mustafa Kutlu'nun isminin verildiği Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi Kütüphanesi'nin açılışına katıldı.
Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Mehmet Emin Saraç AİHL'de Mustafa Kutlu Kütüphanesi'nin Açılışını Yaptı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, yazar Mustafa Kutlu'nun isminin verildiği Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi kütüphanesinin açılışına katıldı.

M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi Mustafa Kutlu Kütüphanesinin açılışında yaptığı konuşmasına son 20 yılda yapılan eğitim yatırımlarına değinerek başlayan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Son 20 yılda yapılan yatırımlar, sık sık hatırlanması gereken çok tarihî bir dönüşüm. Bunun için bıkmadan, usanmadan hangi açılışta olursa olsun girizgâhı böyle yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarını sunduğunu belirten Özer, Millî Eğitim Bakanlığı olarak gençleri sadece akademik alanda becerilerle donatmaya değil, aynı zamanda onları bu ülkenin kültürel mirasını da bilen bireyler olarak yetiştirmek için çalıştıklarını kaydetti. Bakan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "26 Ekim 2021 tarihinde Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde bir kampanya başlattık ve 2 ay gibi kısa bir sürede 16 bin 361 kütüphane yaptık. Yani günde 272 kütüphane yapıldı 2 ay içinde. Kütüphanelerimizde 28 milyon kitap vardı. Mustafa Kutlu Hoca'mızın bahsetmiş olduğu gibi dedik ki bu ülkeye kafa yormuş, değer üretmiş, sorunlarının çözümüyle ilgili çile çekmiş insanlarımızın eserlerini çocuklarımızla buluşturalım. Bunun için okullarımızdaki kitap sayısını arttırmak için çok ciddi çaba sarf ettik ve 28 milyon olan kitap sayısını, 70 milyona çıkardık. İnşallah, yılsonu itibarıyla bu sayıyı 100 milyona çıkaracağız." Tüm köylerde, kasabalarda, ilçelerde öğrencilerin okul öncesinden itibaren kitaplarla temas edebilme imkânının artırılacağını kaydeden Özer, yaz döneminde tüm kütüphanelerin açık tutulduğuna da dikkati çekti. Kütüphaneler yapılırken aynı zamanda bu ülkenin güçlenmesi için kafa yoran, problemlerini kendine dert edinen ve çözüm yolları göstermeye çalışan insan hazinelerinin isimlerini bu kütüphanelere vermek için de çalışma başlattıklarını ifade eden Özer; İhsan Fazlıoğlu, Murat Bardakçı, İlber Ortaylı, Alev Alatlı, Doğan Hızlan'ın ardından bu açılışta M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi kütüphanesine Mustafa Kutlu'nun isminin verildiğini söyledi. Kutlu'ya teşekkür eden Özer, "İnşallah, bu okulda nice Mustafa Kutlular yetişir. Tabii, bir de her ismini verdiğimiz büyüğümüzde bir ahitleşmemiz var. Ahdimizde şudur: Bu okulumuzu Sayın Hoca'mıza emanet ediyoruz. İstiyoruz ki kıymetli Hoca'mız ayda en az bir kere buraya gelsin; öğretmenlerimizle, gençlerimizle buluşsun, onlarla dertleşsin. Onlara yol göstersin ve böylece tüm ülkemizde sadece İstanbul'da değil, yaşayan insan hazinelerimiz çocuklarımızla bir arada el ele tutuşarak deneyimlerini paylaşarak geleceğe doğru ilerlesinler." ifadelerini kullandı.

03-08-202203-08-202203-08-202203-08-202203-08-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.