Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

BİHMED'den Örnek Organizasyon

BİHMED'den Örnek Organizasyon

Genel Müdürlüğümüz ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği'nin işbirliğiyle İstanbul'da gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) sınavında ilk bine giren öğrencilerin buluşmasından sonra, Bursa'da YKS'de ilk 20 bine giren 119 imam hatipli öğrenci Bursa İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği'nin (BİHMED) düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki Göl Park tesislerinde gerçekleştirilen  organizasyona Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, BİHMED Başkanı Kadir Oruç ve sınavda ilk 20 bine girmeyi başaran öğrencilerin yanı sıra eğitim camiasından isimler katıldı.

"İmam Hatipler İstikamet Üzere Hareket Etmektedir"

Bursa'da imam hatipliler olarak böyle bir başarıya imza attıkları için gururlu olduklarını belirten BİHMED Başkanı Kadir Oruç, "Bu başarıyı imam hatip camiası olarak biz büyüklerinize, abilerinize, ailenize ve öğretmenlerinize yaşattığınız için her birinizi tebrik ederim. Bir kez daha bizde imam hatipli olmaktan mutluyuz. Ama asla imam hatipçilik yapmadık ve yapmayacağız. Kamuoyundaki aleyhteki kampanya ve propagandaları sizlerle paylaşmak adına böyle bir davete ihtiyaç duyduk. Anadolu insanının tam bir inanç ve güvenle sahiplendiği imam hatipliler, Türk milli eğitim sisteminin bünyesindeki eğitim kurumları olarak milletimiz ve insanlık adına ciddi fonksiyonlar icra etmektedirler. Bu işlevini yerine getireceklerinin ispatı olarak da, siz gençleri bizim karşımıza getirmektedir. Her türlü olumsuz propagandalara karşı bu eğitim kurumları tam bir azim ve inançla başladıkları istikamet üzere hareket etmektedirler. Toplumumuzun tam kabulünü almış bu kurumlar, sadece ulusal değil uluslararası bir yaklaşımla insanımızı aydınlatmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

 

"İmam Hatipler Kazanmaz Algısını Yıktık"

 Türkiye 54'üncüsü olan İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu İlkbalnur Taşdelen imam hatipliler üniversiteyi kazanamaz algısını yıktıklarının altını çizerek, "Sıralamalar bizim karakterimizi belirten şeyler değildir. Ben sene içerisinde benden daha çok çalışan arkadaşlarımda oldu. Onları da buradan takdir ediyorum. Sayılar sadece sayıdır. 54'üncü olmam veya 55'inci olmam önemli değil. Daha sonra ne yapacağım önemli. Pek çoğumuz lise tercihi yaparken 'hayatını mı harcayacaksın' şeklindeki eleştirilere maruz kaldığına eminim. İmam hatipler üniversiteye öğrenci gönderemez, kazanamaz diyenler çok oldu. 5 yıl sonra bunun doğru olmadığını kendimize göstermiş olmamız benim için çok önemliydi. Bu zamana kadar imam hatip müfredatının içindeydik. Asıl zor olan bundan sonra bu ruhu devam ettirmektir" açıklamasında bulundu.

 

"İnsanlara Faydalı Olmak Hedefiniz Olsun"

 Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise, "Biz liselerdeki başarıyı değerlendirirken, öğrenci okula yüzde kaçlık dilimle girdiğine ve yüzde kaçlık dilimle mezun olduğuna bakarız. Buradaki arkadaşlarımızın hepsi 4 yıl öncesine göre başarısını arttırarak okullarından mezun oldular. Ancak şu da doğrudur ki hiçbir başarı tek başına elde edilemez. Arkadaşlarından ailelerine, okullarından öğretmenlerine kadar herkese teşekkür ediyorum. Bu başarı sizin kadar onlarında hakkıdır. Yapmak istediğiniz ve mutlu olduğunuz alanı seçmeye çalışın. İnancımız gereği insanlara faydalı olmak temel hedefimiz olsun Bu düsturla hareket ederseniz, başarı da beraberinde gelecektir" diye konuştu.

01-08-201901-08-201901-08-201901-08-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.