Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bilgin Hafızlar Hikâye Seti Yayımlandı

Genel Müdürlüğümüz ve Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle imam hatip ortaokullarındaki öğrencilerimizin İslam bilimleri, fen ve sosyal bilimler, sanat ve kültür alanında öne çıkan kırk bilgin hafızı daha yakından tanımaları amacıyla hazırlanan "Bilgin Hafızlar" hikâye seti yayımlandı.
Bilgin Hafızlar Hikâye Seti Yayımlandı

Genel Müdürlüğümüzün "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında imam hatip ortaokullarındaki öğrencilerimizin geçmişten günümüze temel İslam bilimleri, fen ve sosyal bilimler, sanat ve kültür alanında öne çıkan kırk bilgin hafızın hayat hikâyesini, eserlerini, ilim ve kültür dünyasına etkilerini tanımalarını sağlamak ve okuma kültürlerini geliştirmek amacıyla hazırlanan "Bilgin Hafızlar" hikâye seti yayımlandı.

Bilgin Hafızlar hikâye seti ile öğrencilerimizin, Kur'an-ı Kerim'i ezberlemenin yanı sıra lafız-mana bütünlüğü ekseninde Kur'an'ın ana konularının farkında olması; tefsir, hadis, fıkıh gibi temel İslam bilimleri ve sanat, edebiyat, tıp, astronomi, matematik gibi farklı alanlarda kendilerini yetiştirmeleri için ilham alması; bilimsel proje faaliyetleriyle araştıran, öğrenen, sorgulayan, tasarlayan ve üreten hafız bilim yolcusu olması hedeflenmiştir.

Bilgin Hafızlar hikâye setinde Zeyd Bin Sabit, Muaz Bin Cebel, İmam-ı Azam Ebu Hanîfe, Kindi, İbn Sina, Süteyte El-Mehamali, Selahaddin Eyyübi, Hafız Şirazi, İbni Haldun, Uluğ Bey, Fatih Sultan Mehmed, Evliya Çelebi ve Mehmet Akif Ersoy gibi Kur'an'ın aydınlığında yaşadıkları çağa ve geleceğe ışık tutan, büyük eserlere, buluşlara ve fetihlere imza atan kırk bilgin hafızın hafızlık yolculukları ve hayat hikâyesi konu edilmiştir.

Bilgin Hafızlar Oku-Yorum Projesi ile hikâye kitaplarının okuma planı ve uygulama kılavuzu hazırlandı ve Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesini uygulayan 177 imam hatip ortaokuluna 3.850 adet kitabın dağıtımı yapıldı.

04-04-202404-04-202404-04-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.