Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Bir Deste Berceste" Etkinliğinin Bu Haftaki Konusu Şehitlere Ayrıldı: "Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber, Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber"

Genel Müdürlüğümüzde şiir, edebiyat, kültür ve özellikle divan edebiyatı meraklısı gönüllülerin bir araya gelerek "Bir Deste Berceste Etkinliği: Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..." başlığıyla gerçekleştirdiği kültür sohbetleri iki yıldır yapılıyor. Bu hafta İdlib şehitlerimiz için haftanın beyiti  olarak İstiklâl Marşı şâirimizin şehitlere hitaben "Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber, / Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber." şeklinde ifade ettiği dizeleri oldu.  


Bir Deste Berceste:

Her pazartesi berceste beyitler "Berceste Standı"nda sergilenmekte, ilgilenen kişiler buradan haftanın bercestesini alarak haftaya, güzide bir şâirin güzel bir beyiti ile başlamaktadırlar.

Geçmiş haftalara dair beyitler yine aynı mekânda sergilenen "Beyit-Matik" standından temin edilebilmekte, bunun yanında "Tefe'ül Kavanozu"ndan da misafirler "Ya Nasip" diyerek hikmet deryasından inciler çıkarmaktadırlar. "Beyit-Ayraç"lar ile seçilmiş beyitler, kitaplar arasında küçük bir terennüm molası olarak ilgilileri beklemektedir.

 

Edebiyat Sohbetleri

Belli aralıklarla bir araya gelen edebiyat ilgilisi gönüllüler, geçmiş haftalarda okunan/ezberlenen berceste beyitler ve şâirleri üzerine sohbet etmekte, programlarda ayrıca kitap/makale incelemelerini içeren sunumlar da yapılmaktadır.

 

"Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım"

Edebiyat gönüllülerimiz Mevlana Celaleddin-i Rûmî'nin şu mısralarını kendilerine düstur edinmiş durumlar:

"Her gün bir yerden göçmek ne iyi
Her gün bir yere konmak ne güzel 
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş! 
Dünle beraber gitti cancağzım, 
Ne kadar söz varsa düne ait 
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..." 
02-03-202002-03-202002-03-202002-03-202002-03-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.