Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Bir Yabancı Dil Öğrendikten Sonra İkinci Hatta Altıncısını Öğrenmek Çok Kolay

İstanbul Kartal AİHL 10. sınıf öğrencisi İclal Dağcı kısa zamanda İngilizce, Arapça, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca öğrenip şu anda Rusça öğreniyor.
Bir Yabancı Dil Öğrendikten Sonra İkinci Hatta Altıncısını Öğrenmek Çok Kolay

 

İstanbul Kartal AİHL 10. sınıf öğrencisi İclal Dağcı kısa zamanda İngilizce, Arapça, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca öğrenip şu anda Rusça öğreniyor.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüze bağlı hazırlık sınıfı programı uygulayan Anadolu liselerimizde öğrencilerimiz yabancı dil alanında çığır açıyor. Artık ülkemizde yurt dışına gidilmeden dil öğrenilmez yargısı değişiyor. İclal Dağcı gibi pek çok öğrencimiz kısa zamanda kolaylıkla yabancı dil öğrendiklerini ifade ediyorlar. İclal Dağcı yurtdışına gitmeden okulda aldığı yoğun İngilizce ve Arapça dillerinin yanında kendi çabalarıyla Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca öğrendi.

İclal Dağcı "Bir yabancı dil öğrendikten sonra ikinci hatta altıncısını öğrenmek çok kolay." olduğunu ifade etti. Beş ay gibi bir sürede İtalyanca öğrenen İclal Dağcı, pandemi döneminde kendi çalışmalarıyla İspanyolca'yı da öğrendi. Okulunda Rusça kurslarına devem eden İclal Dağcı okulunda uygulanan aracı dilsiz yöntemin kendisinin dil öğrenmedeki tekniğini geliştirmesinde etkili olduğunu vurguladı.

Hazırlık sınıfı programı uygulayan Anadolu liselerimizde uyguladığımız aracı dilsiz yöntem ile yurtdışında bulunan immersion programları gibi seçilen dilin konuşulduğu ülkelerde yaşıyormuş duygusunu sağlayacak bir program planlaması yapılmaktadır. Bu uygulama ile öğrenciler okul ve eklentilerinin tamamında hedef dili kullanmaktadır. Okul koridorları, okuma köşeleri, yabancı dil kütüphaneleri gibi tüm okul ortamları öğrencilerin aldıkları dil eğitimini destekleyerek sürekliliği sağlayacak şekilde dizayn edilir. Verilen eğitimlerde, '' Okuma, Yazma, Dinleme/Anlama, Konuşma'' temel becerileri ile dersler uygulama ağırlıklı işlenir. Yapılan etkinlikler ile öğrencilerin dil alanında pratik yaparak eğitimde kalıcılık sağlanır.

İclal Dağcı kendi okulu Kartal AİHL ve başka okullarda pek çok yabancı dil etkinliğine katıldı.

MUN organizasyonlarında delege, KAİHLMUN'19 ve KAİHLMUN'20 konferanslarında ve İngilizce Kartal Hukuk Sempozyumunda akademik ekipte yer aldı. İclal Dağcı'ya ve tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

 

09-07-202009-07-202009-07-202009-07-202009-07-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.