Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

CEFR Temelli Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri Konusunda Çevrimiçi Toplantı Gerçekleştirildi

CEFR Temelli Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri Konusunda Çevrimiçi Toplantı Gerçekleştirildi

Yoğunlaştırılmış yabancı dil programı uygulayan imam hatip ortaokullarımızda hedef dilde aracı dilsiz eğitim modeli ile eğitim verilmektedir. Bu modelde öğrencinin öğrendiği hedef dili yaparak yaşayarak edinmesi ve kendisini hedef dilde dört dil becerisi üzerinden ifade etmesi esastır. Dil eğitimin önemli bir parçası olan ölçme ve değerlendirme çalışmaları da bu temeller üzerine kurulmuştur.

2021-2022 eğitim öğretim yılı ile itibariyle devam eden süreçte yoğunlaştırılmış yabancı dil programındaki okullarda uygulama sınavları da yapılmaktadır. 2023-2024 eğitim öğretim yılı başında Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullardaki Türkçe, Türk Dili Edebiyatı ve Yabancı Dil dersleri ile ilgili olarak uygulama sınavı yönetmeliği yayınladı. Buna göre gerçekleştirilecek tüm sınavlar dil becerilerinin ölçme ve değerlendirmesine göre yapılacaktır. Bu konuda okullarımızdaki uygulama sınavlarımızın ilgili kılavuza göre gerçekleştirilmesi ve yabancı dil eğitimindeki uluslararası standartlardaki ölçme ve değerlendirme kriterlerinin sınavlara yansıtılması amacıyla 30 Kasım 2023 tarihinde "CEFR Temelli Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri" çevrim içi toplantısı yabancı dil öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Alan uzmanlarından İngilizce Öğretmeni ve CEFR Eğitimcisi Latife Çeri katılımcılara Diller İçin Ortak Avrupa Metni (CEFR) hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Toplantıda uygulama sınavlarına yönelik olarak sınav değerlendirme ölçeği (rubrik) geliştirme basamakları ve ilgili ölçeğin değerlendirme ölçütleri ile soru çeşitleri ve özelliklerini anlatıldı. Ayrıca becerilerin nasıl ölçüleceği konusunda bilgiler paylaşıldı.

Yoğunlaştırılmış yabancı dil koordinatörü Aysun Mete'nin moderatörlüğündeki toplantıda yabancı dil öğretmenlerimiz uygulama sınav süreçlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Uygulama sınavlarına yönelik dijital kaynaklar paylaşılarak okullardaki süreçle ilgili yapılacak planlamalar hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

01-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.