Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Çelebi Programı Dönem Başı Toplantısı Yapıldı

Genel Müdürlüğümüz ve MÜSDAV İş Birliğiyle Hayata Geçirilen Çelebi Programının Dönem Başı Toplantısı, Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen'in Katılımıyla Gerçekleştirildi.
Çelebi Programı Dönem Başı Toplantısı Yapıldı

Kasım 2020 tarihinde  "Sınırları Aşan Program" sloganı ile Genel Müdürlüğümüz ve Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) iş birliğiyle hayata geçirilen Çelebi Programının dönem başı toplantısı, Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan ve kültürler arası iş birliğinin önemini vurgulayan Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, kendi medeniyet değerlerimizi dünyaya anlatmakta dil öğreniminin önemine değindi. Çelebi Programının dünya coğrafyası hakkında kendini yetiştirmiş, uluslararası alanda ülkemizi temsil edecek, topluma faydalı ve nitelikli gençlerin yetişmesinde katkı sağlayacağını ifade etti.

MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar Bekiroğlu, okullarımızda yabancı dil eğitiminin çok güzel yapıldığını,  geleceğin liderleri olan gençlerimizin yetişmesinde vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının desteklemesi gerektiğini belirtti.

Genel Müdürlüğümüz Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan Erkul, Çelebi Programı'nın okullarımızda Almanca, Farsça, Fransızca, Çince, İspanyolca, Japonca, Rusça verilen dil öğretimini pekiştirmenin yanı sıra öğrencilerimize imam hatip şuurunun kazanılması, kardeşlik ve samimiyet bağlarının güçlenmesi ve sosyal, kültürel, akademik anlamda kendini geliştirmiş, aktif bir gençliğin yetişmesine katkı sağladığını ifade etti.

Almanca, Farsça, Fransızca, Çince, İspanyolca, Japonca, İtalyanca ve Rusça dillerinde hazırlık dil sınıfı programı uygulayan Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik uygulanmaya başlayan ve bu yıl dördüncü yılına devam eden programa 2022-2023 öğretim yılında 774 öğrenci katılırken bu yıl ise sayının 1000'i geçmesi bekleniyor.

Program kapsamında öğrencilerimiz lise eğitimleri boyunca burs desteği alıyor. Öğrenci bursunun yanında çok sayıda etkinlik düzenleniyor. Alanında uzman konuklar ile buluşmalar, kitap tahlilleri, film tahlilleri, sosyal etkinlikler, tematik buluşmalar, yarışmalar, yazar buluşmaları, çevrimiçi geziler gibi çalışmalar yapılıyor. Çelebi Programında öğrenciler, 15 kişilik gruplar halinde mentorlar eşliğinde bir araya gelerek sene boyunca ayda iki defa geçekleştirilen programlarda medeniyet, dil, tarih, coğrafya, kültür ve dil hakkında fikir sahibi olma, analitik düşünme yeteneği, kendini ifade edebilme, bilgi hazinelerini geliştirme gibi çeşitli kazanımlar elde ediyor. Eğitim yılı sonunda programa katılan öğrencilerimiz eğitim gördükleri dillerin konuşulduğu ülkelere seyahat etme imkânı buluyor.

Genel Müdürlüğümüz Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanlığı Şube Müdürü Rabia Kılıçkaya, devam eden Çelebi Programı'nın hedef, kapsam, yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerini anlatarak hazırlanan Çelebi Program Rehberi'ni tanıttı. Toplantıda 2022-2023 yılında Program kapsamında yapılan faaliyetlerin raporu sunularak, 2023-2024 yılında yapılması planlanan etkinlikler anlatıldı. Okul idarecileri, koordinatörlerinin her kademeden öğrenci ve velilerden gelen memnuniyetleri anlatmalarıyla toplantıya son verildi.

05-10-202305-10-202305-10-202306-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.