Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Çelebiler İspanya'da

Çelebi Programı kapsamında İspanyolca hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler İspanya'ya iki ayrı grupla gitti.
Çelebiler İspanya'da

Birinci grup olan Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 02-06 Eylül'de, ikinci grup Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri İslam kültür ve medeniyetinin önemli duraklarından biri olan Endülüs'e 07-11 Eylül'de gitti.

Yapılan programda öğrenciler, İspanya'nın en güney şehri Tarifa'yı gördüler ve Algeciras şehrinden Cebelitarık Ülkesi'ndeki Tarık Kayası'nı ve hem Cebelitarık Boğazı'nı, hem Akdeniz'i hem de Atlas Okyanusu'nu aynı kare içerisinde fotoğraflama imkânı buldular. Hava açık olduğu için Afrika Kıtası'nı da çıplak gözle görebildiler. Ardından Endülüs Bölgesi'nin başkenti Sevilla'ya (İşbiliyye) hareket ederek Guadalkebir Nehri, Hint Arşivleri Binası, Türkiye Cumhuriyeti Sevilla Fahri Konsolosluğu, Alkazar Sarayı, İşbiliyye Ulu Camisi iken yıkılarak yerine kilise yapılarak İspanya'nın en büyük katedrali haline gelen Sevilla Katedrali ve caminin minaresi iken çan kulesi yapılan Giralda, eski Sevilla olarak adlandırılan Santa Cruz Mahallesi'nin dar sokakları, Sevilla Üniversitesi'nin merkez kampüsü olarak kullanılan eski tütün fabrikası, Plaza de Espana (İspanya Meydanı), Maria Luisa Parkını gezdiler.

Öğrencilerimiz Cordoba'da (Kurtuba) ise Roma Köprüsü, Tarihi Roma Kapısı, İslam Mimarisi'nin ana eserlerinden olan yapımına 785'te başlanıp 987 yılında tamamlanan, ancak Endülüs'ün düşmesinden sonra bir bölümü katedrale çevrilen ama hala ihtişamını koruyan Kurtuba Ulu camisi, dar ve rengârenk çiçekli Cordoba Sokakları, eski han ve evler, İspanyolca'da gözlük kelimesinin adından türediği göz hekimi Muhammed El Gafiki'nin Heykelini gördüler.

Granada (Gırnata)'ya varışta Endülüs'ün incisi, Nasiri Sultanları'nın her yeri sanat ve tarih kokan Elhamra Sarayı ve Cennet-ül Arif Bahçeleri'ni içleri burkularak gezen öğrencilerimiz, sonrasında eski Müslüman mahallesi olan Albayzin'de San Nicolas Tepesi'nden Elhamra Sarayı'nın güzelliklerinin seyrini müteakip tepenin hemen yanında bulunan 2003 yılında açılışı yapılmış olan Granada Ulu Camisi'ni (Mezquita Mayor De Granada)  ziyaret edip; dar beyaz Albayzin sokaklarından yürüyerek şehir merkezine indiler. Yürüyüşleri sırasında Caldereria Nueva (Fas Carşısı), Takva Mescidi, Gran Via Caddesi, Isabel de Catholica Meydanıni ziyaret ettiler.

İspanya'nın en güzel kasabalarından biri olan ve ilk boğa güreşlerinin başlatıldığı Ronda şehrinde ise coğrafi yerleşim olarak İspanya'nın en ilginç yerleşimi sayılan, bozulmamış tarihi yapısı ile kayaların üzerine kurulmuş olan tarihi Roma Köprüsü ve İspanya'nın en eski arenası, Paseo de Parque (Park Caddesi), Plaze de la Merced, Cervantes tiyatrosu ve Alcazaba görme şansını yakaladılar.

Son gün Gibral Faro Tepesi'nden Malaga'yı izleme şansı da bulan öğrencilerimiz ayrıca İspanyolca dil becerilerini de geliştirme ve pratik yapma imkânı da buldular.

09-09-202209-09-202209-09-202209-09-202209-09-202209-09-202209-09-202209-09-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.