Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Çift Kanatlılarda Bu Kez Uluslararası Başarılarıyla Dikkat Çeken FSB-IB-MYP Uygulayan Okullarımız Tanıtıldı

FSB programı uygulayan proje Anadolu imam hatip liselerinden  Bursa/Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi, Caribou İngilizce Matematik Yarışmasında dünya birincisi çıkararak gündeme geldi.
Çift Kanatlılarda Bu Kez Uluslararası Başarılarıyla Dikkat Çeken FSB-IB-MYP Uygulayan Okullarımız Tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan "Çift Kanatlılar" video serimizde program çeşitliliği kapsamında FSB programı uygulayan AİHL'lerden Bursa/Nilüfer AİHL'yi ve dünya birincimizi kısaca tanıtmıştık. Bursa/Nilüfer AİHL, proje imam hatip okullarımızdan biridir. Bu okulumuzda eğitim öğretim üç temel üzerinde yürütülmektedir. Bu temeller; FSB programı, dinî ilimler ve IB (Uluslararası Bakalorya) programıdır. IB programı, eğitimde kalite yönetim sistemine dayalı bir programdır. Bu program sayesinde öğrenciler hem ulusal müfredata hem de uluslararası müfredata hâkim olup yurt dışındaki üniversitelere de başvuru hakkı kazanabilmektedir. Bu program Harezmi eğitim modeli temelinde öğrenci, proje ve araştırma merkezli bir program olarak uygulanmaktadır. Bunun yanında ortaokul kısmında uygulanan MYP programı ile de okul devlet okulları arasında ilk ve tek olma özelliği kazanmaktadır. Bu programla öğrenciler matematik derslerini İngilizce olarak işlemekte ve bu sayede matematiksel dil kullanımının evrenselliğini fark ederken problem çözme becerileri de kazanmaktadır.

Bu bağlamda sistemli ve çok yönlü bir çalışmanın neticesi olarak da katıldıkları ulusal ve uluslararası pek çok yarışmada öğrencilerimiz büyük başarı göstermektedir. Bu başarılardan biri de Caribou yarışmasındaki dünya birinciliğidir.

Caribou Math Contest, Kanada Brock Üniversitesi tarafından her yıl 6 kez dünya çapında çevrim içi olarak düzenlenen, 39'dan fazla ülkeden yüzlerce okulun katılımı ile gerçekleştirilen ve üst düzey matematik becerilerinin İngilizce olarak ölçüldüğü bir yarışmadır. Yılda 6 kez 12 kategoride gerçekleştirilen yarışma; İngilizce, Fransızca ve Farsça olarak yapılmaktadır. Türkiye'den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçmektedir. Bu yıl 5/6. sınıf düzeyinde 10.371 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Akademik başarılarıyla gurur duyduğumuz öğrencilerimiz, millî ve manevi değerlerini de en iyi şekilde kazanarak 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak hayata atılmaktadır. İmam hatip okulları gerek uygulanan programlarla gerekse özverili kadrolarıyla başarılarının ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Nice "Alperen ŞİRİN"ler yetişmesi dileğiyle...

 

Video için TIKLAYINIZ.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.