Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Din, Ahlâk ve Değerler Alanı Seçmeli Dersleri İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Din, Ahlâk ve Değerler Alanı Seçmeli Derslerinin tercih süreçleri hakkında istişarelerde bulunmak, örnek ve özgün çalışmaların yaygınlaşmasını sağlamak ve tecrübe paylaşımını gerçekleştirmek üzere Din Öğretimi biriminden sorumlu il milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürleri ile il ve ilçe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zümre başkanlarının katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.
Din, Ahlâk ve Değerler Alanı Seçmeli Dersleri İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Geniş katılım sağlanan bu toplantıya, Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Daire Başkanlarımızdan İhsan Erkul, Zekeriya Taşan ve Abdülhalik Baş iştirak etti. 

2012-2013 eğitim öğretim yılında itibaren uygulamaya konulan ve 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 9. Maddesi "İlköğretim kurumları; dört yıl süreli ve zorunlu ilkokullar ile dört yıl süreli, zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkân veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşur. Ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarında lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik dersler oluşturulur. Ortaokul ve liselerde, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri Bakanlıkça belirlenir." kapsamında yürütülen Din, Ahlâk ve Değerler Alanı Seçmeli Derslerinin;

  • Tercih süreçleri hakkında istişarelerde bulunmak, 
  • Örnek ve özgün çalışmaların yaygınlaşmasını sağlamak ve tecrübe paylaşımını gerçekleştirmek,
  • Karşılaşılan sorun alanlarını tespit etmek ve yapılabilecek çalışmaları belirlemek üzere din öğretimi biriminden sorumlu il milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürleri ile il ve ilçe din kültürü ve ahlak bilgisi zümre başkanlarının katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantının verimli geçtiğini, konuya titizlikle ve ehemmiyetle yaklaşılacağını ifade eden, il milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürleri ile il ve ilçe din kültürü ve ahlak bilgisi zümre başkanlarının görüş ve önerileri ele alındı.  Bu derslerin tercih süreçleriyle ilgili yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

17-01-202317-01-202317-01-202317-01-2023

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.