Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerine Yönelik Öğretim Yöntem ve Teknikleri Kursu Erzurum'da Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz tarafından temel eğitim okullarında görevli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimize yönelik düzenlenen, " Öğretim Yöntem ve Teknikleri (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) Kursu" Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün katılımıyla Erzurum'da gerçekleştirildi.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerine Yönelik Öğretim Yöntem ve Teknikleri Kursu Erzurum'da Gerçekleştirildi

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce koordine edilen "Öğretim Yöntem ve Teknikleri Kursu" Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Türkiye genelinden imam hatip liseleri meslek dersleri ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin katılımıyla Erzurum Hizmet içi Eğitim Enstitüsünde gerçekleştirildi.

Öğretim Yöntem ve Teknikleri Kursunda katılımcılara seslenen Genel Müdürümüz Gül, gençlerimizin sorunları, öğretmen ve eğitim sisteminden beklentileri hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve düzenlenen anketin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan talepleri açıkladı. Çözümler konusunda neler yapılabileceğinden bahseden Gül, kursa katılan öğretmenlerimize teşekkür etti.

Eğitimin ömür boyu devam eden bir süreç olduğuna değinen Mehmet Nezir Gül, "Din öğretiminde farklı bir seviyeyi hedefliyoruz. Bu amaçla yeni durumlara daima hazır ve güncel olmalıyız. Bu sadece öğrencilerimiz için değil, bizim için de geçerlidir."

10-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılan hizmet içi eğitim faaliyetinde; alanında uzman eğitimciler tarafından öğretim yöntem ve tekniklerde; temel ilkeler, yöntemler, yaklaşımlar, öğretim uygulamaları,  materyal kullanımı, özgün materyaller hazırlama ve geliştirme, anlam öğretimi, sınıf yönetimi, öğretim etkinlikleri ve ölçme-değerlendirme alt konu başlıklarında detaylı eğitimler verildi.

Türkiye'nin pek çok ilinden katılan 67 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenine yönelik düzenlenen faaliyet kapsamında ders öğretim programının uygulanması, kullanılabilecek teknikler ve yaklaşımlar konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Öğretmenlerimiz kursta 14 seminere katıldılar:

-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretimi Programının Felsefesi ve Dayandığı Temel İlkeler,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretiminde Öğretmenin Rolü ve Etkili İletişim,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğrenme ve Öğretme Süreçleri, Planlama,
-Kültürümüzü Tanımada Din Öğretimin Yeri ve Önemi,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretiminde Örnek Etkinlikler ve İşlenişler,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğrenme Öğretme Sürecinde Yöntem ve Teknik Seçenekleri,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Özgün ve Örnek Uygulamalar Çalıştayı,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin Genel ve Özel Amaçları, Kazandırılacak Temel Değerler ve Beceriler,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretiminde Yeni Yöntem ve Yaklaşımlar (Beyin Fırtınası, Drama, Sonuç Çıkarma ve Problem Çözme),
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretiminde Yanlış Anlayış ve Yaklaşımlar (Kalıp Bilgiler, Düşünmeyi Sınırlama, Baskıcı Yaklaşım ve Bıktırıcı Tekrarlar,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri,
-Din Öğretiminde Karşılaşılan Güçlükler ve Çözüm Yolları (Öğretmen Deneyimlerinin Değerlendirilmesi),
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programının Uygulanmasına İlişkin Esaslar,
-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretimi Programının Yapısı (Öğrenme Alanları, Kazanımlar, Etkinlikler ve Açıklamalar)

Düzenlenen hizmet içi kurs bir öğretmenimizin Kur'an-ı Kerim tilaveti ile sona erdi.

14-07-202314-07-202314-07-202314-07-202314-07-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.