Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzden Bir Öncü Adım Daha: Çince Hazırlık Sınıfı Açılıyor

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzden  Bir Öncü Adım Daha: Çince Hazırlık Sınıfı Açılıyor

Genel Müdürlüğümüze bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı bulunduran Anadolu imam hatip liselerinde Arapça, İngilizce, İspanyolca, Rusça, Almanca dillerine şimdi Çince de eklendi.

Dünya ülkeleri ile beşeri, ilmi ve iktisadi münasebetleri geliştirmek, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların çalışmalarında ve hizmetlerinde ihtiyaç duyulan personelin yetiştirilmesine katkı sağlamak, ileri düzeyde yabancı dil becerisine sahip başarılı öğrenciler yetiştirmek amacıyla başlayan bu uygulama ile yabancı dil eğitimde Anadolu imam hatip liseleri herkese örnek oluyor.

 

Türkiye'ye Dünyanın Dilleri, Dünyaya Türkçe Öğretiliyor!

Öğrencilerin okuma, yazma, anlama ve konuşma becerilerini geliştirmek için okul ortamında birçok faaliyet yapılırken, yurt içinde ve yurt dışında öğrencilere yönelik dil kampları düzenliyor, 4 yıldır söz konusu dillerde münazara yarışmaları gerçekleştiriliyor.

Genel Müdürlüğümüz diğer yandan 80'i aşkın ülkeden öğrencinin öğrenim gördüğü uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde Türkçeyi dünyaya öğreterek dil öğretiminde önemli başarılar elde ediyor.

 

Türkiye'de İlk ve Tek

2015 yılında Arapça ve İngilizce ile başlayan hazırlık sınıfı olan Anadolu imam hatip liseleri yelpazesine sonraki yıllarda Almanca, İspanyolca ve Rusça da eklenmişti. 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde ise İstanbul Küçükçekmece "Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi" bünyesinde Çince hazırlık sınıfı açılıyor.

 

Neden Çince?

Nüfusu ve yükselen ekonomisi ile dünyada adından söz ettiren Çin, tüm dünyada Çince diline rağbet edilmesine neden olurken Türkiye ile olan yoğun ilişkiler kapsamında ülkemizden pek çok firma Çin'le ticaret ilişkileri geliştirmekte veya Çin'de üretim yapmaktadır. Bu nedenle Çince bilen personel ihtiyacı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artmaktadır.

 

Bünyesinde Çince hazırlık sınıfı açılan okulumuz Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi web adresine http://sehitmehmetguderaihl.meb.k12.tr linkinden ulaşılabiliyor.

04-07-201904-07-201904-07-2019

 

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.