Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Diriliş Çağırısı" Salâ ve Salavât-ı Şerife Okuma Yarışması

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından "Diriliş Çağırısı" Salâ ve Salavât-ı Şerife Okuma Yarışması düzenlendi. Genel Müdürlüğümüz tarafından öğrencileri dinî mûsikî alanında yetiştirmek, milletimizin direniş ve diriliş sembollerinden olan "Salâ" bilincini yaygınlaştırmak amacıyla "Diriliş Çağırısı" Salâ ve Salavât-ı Şerife Okuma Yarışması Usul ve Esasları hazırlandı.


Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, imam hatip ortaokulları ve Anadolu imam hatip liselerinde öğrencilerin ders başarısını artırmanın yanı sıra mesleki, sosyal ve kültürel birçok etkinliğin yapıldığını ifade ederek bu çalışmalara bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

"Salâ Okuyuşları Kültürel ve Manevî Zenginliğimizi Ortaya Çıkaracak"

İslam geleneğinin cami musikisi alanında önemli örneklerinden olan Salâ ve Salavât-ı Şerife konusunda öğrencilerin bilgi ve yetkinliklerinin geliştirilmesinin amaçlandığı etkinlik için Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, "Bu yarışmalar vesilesi ile öğrencilerimiz Anadolu'da yaygın olarak kullanılan salâ okuyuşları ile hem kültürel ve manevî zenginliğimizi ortaya çıkaracak hem de salavât-ı şerife ile yurdun her köşesinde Hazreti Peygambere saygı ve sevgisini dile getirecektir." dedi.

Gül, Yarışmanın, 2022 Süleyman Çelebi'yi Anma ve Mevlid-i Nebi Yılı kapsamında ayrı bir önemi olduğuna değinerek "Yine bu yarışma vesilesiyle öğrencilerimiz, Peygamber Efendimizi (s.a.v) daha yakınında hissedecek ve onun örnekliğini kendi hayatında yaşatacaktır." ifadelerini kullandı.  

Bu yarışmalarda öğrencilere kılavuzluk edecek usul ve esaslar, salâ ve salavât-ı şerife metinleri ile ünlü musîkîşinasların örnek okuyuşlarının yer aldığı ses kayıtlarına ulaşmak için tıklayınız: https://dinogretimi.meb.gov.tr/sala_ve_salavat.aspx

15-12-202215-12-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.