Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Diyanet İşleri Başkanı GÖRMEZ, Ankara´da görev yapan DKAB öğretmenleri, Anadolu İHL müdür ve öğretmenleriyle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı GÖRMEZ, Ankara´da görev yapan DKAB öğretmenleri, Anadolu İHL müdür ve öğretmenleriyle bir araya geldi

Programa Başkan GÖRMEZ’in yanı sıra Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol BOZKURT, Çankaya İlçe Müftüsü Hamdi GEVHER ile Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinden çok sayıda öğretmen katıldı.

 

Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çankaya İlçe Müftülüğü organizesinde düzenlenen ve Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda Diyanet İşleri Başkanı GÖRMEZ, öğretmenlere yönelik ´Din Eğitimi ve Evrensel Sorumluluklarımız´ başlıklı bir konferans verdi.

Başkan GÖRMEZ, içinde bulunduğumuz Kutlu Doğum Haftasını tebrik ederek bu yıl ‘Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet’ temasının işlediğini ifade etti. İslam´ın en temel ve kurucu ilkesi olan ‘tevhid’ ile ilgili, İslam dünyasında yanlış anlayış, düşünce ve sapmalar gördüklerini belirtti.

 

“Tevhid, varoluşumuzu anlamlandıracağımız bir kavram iken, İslam dünyasında slogana dönüştü…”

Tevhid, aynı zamanda varlığa bakışın, varlık alemini nasıl yorumlayacağımız, varoluşumuzu nasıl anlamlandıracağımız, insan, kainat, tarih, kültür ve medeniyet kavramlarına nasıl bir anlam yükleyeceğimizi bize öğreten bir kavram iken, İslam dünyasında slogana dönüştü. İnsanların birbirini tekfir ettikleri, birbirlerini suçladıkları soyut bir inanca dönüştürüldü.

Başkan GÖRMEZ, din eğitimi konusunda tarihte kırılmalar yaşandığını, en büyük kırılmanın bilginin ‘dini’ ve ‘dini olmayan’ diye tasnif edilmesi olduğunu kaydettiği konferansına şöyle devam etti;

  

“Bilginin, ‘dini’ ve ‘dini olmayan’ şeklinde tasnif edilmesi tevhide aykırıdır…”

Bizim tarihimizde önceleri dini bilgi, dini olmayan bilgi, pozitif bilgi, negatif bilgi diye bir tasnif yoktu. Bu tasnif aslında İslam´ın en temel ilkesi olan tevhide de aykırı bir tasnif. Çünkü tevhide göre siz bilgiyi kainatın bilgisi ile kainatın ayetlerini birbirinden ayıramazsınız. Bilginin tasnif edilmesi dinin kendisine aykırıdır. Böyle yaptığımız zaman dini hayattan koparıyoruz. Hadis ne kadar dini bir ilimse matematik o kadar dini bir ilimdir. Çünkü matematik olmazsa, Allah´ın kainata koyduğu sünnetleri ve kanunları öğrenemezsiniz. Eğer din hayatın kendisi ise o zaman bunun bu şekilde tasnif edilmesi doğru olmaz.

 

“‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ ayeti, sadece ilahiyat ilmiyle ilgili değildir…”

Bizim dinimizde ‘din adamı’ tabiri de yoktur. İslam’a göre herkes dininin adamıdır. Peki başka Müslümanlara ne diyeceğiz? Onlar dinin dışında adamlar mı? Bu başka dinlerde medeniyetlerde ortaya çıkan bir kavramdır. ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ ayetinin önüne ve arkasına bakıldığında aslında ilahiyat ilimleriyle ilgili olmadığı görülecektir. Yaratıcımızın varlığı, kainatı anlamlandırmak için okuduğumuz bilgilerden söz ettiğini görürüz. Dolayısıyla ´bilenlerle bilmeyenler bir olur mu´ derken sadece din bilenler, ilahiyat okuyanları kastetmiyor.

   

“İslam dünyasının çektiği ıstırabın en temel sebebi, ilmi hikmetten, hikmeti marifetten ayırmak olmuştur…”

Bizim medeniyetimizde üç önemli kavram vardır. İlim, Hikmet ve marifet. İlmin sahibine ‘alim’, hikmetin sahibine ‘hakim’, marifetin sahibine ‘arif’ diyoruz. İslam dünyasının çektiği ıstırabın en temel sebebi, ilmi hikmetten ve hikmeti marifetten ayırmak olmuştur. Dini bilgi sadece bir malumata dönüştü. İlim hikmetle, hikmet marifetle ve irfanla birlikte olmazsa o zaman çocuklarımıza sadece malumat yüklemiş oluruz. Bunlar birbirlerini denetleyen kavramlardır. İlim ve hikmet sorgulamayı gerektirir. Gençlerimize bunu öğretmemiz gerekir. Biz din eğitimini verirken bunları birlikte vermeliyiz. Sadece zihne malumat yüklemekle yetinemeyip kalbi de düşünmeliyiz. Kalbi düşünürken aklı da devre dışı bırakmamalıyız. Tevhid akıl ile kalbin birlikteliğidir. Aklın başka yere kalbin başka yere kayması demek değildir.

  

 

 

25-04-201625-04-2016

25-04-201625-04-2016

25-04-201625-04-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.