Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

DÖGM/Öğretim Programları ve Materyalleri Daire Başkanlığı Dijital Materyal Birimi Tarafından Hazırlanan İçeriklerin Şubat Ayı Yayın Akışı Belli Oldu

Şubat ayında; "Bi' Şey Sorabilir miyim?", "Müslüman Bilim Adamları" ve "Rotamız Camiler" programları, yeni bölümleriyle eğitici ve ilgi çekici içerikler sunmaya devam edecek.
DÖGM/Öğretim Programları ve Materyalleri Daire Başkanlığı Dijital Materyal Birimi Tarafından Hazırlanan İçeriklerin Şubat Ayı Yayın Akışı Belli Oldu

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Öğretim Programları ve Materyalleri Daire Başkanlığı, Dijital Materyal Birimi tarafından hazırlanan içeriklerin Şubat 2024 ayı yayın akışı belirlenmiştir. Her biri öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik çeşitli konularda eğitici ve bilgilendirici içerikleri kapsayan programlar, ay boyunca düzenli olarak izleyicilerle buluşacaktır.

Bu içerikler öğrencilerin akademik başarılarını desteklemek, öğrenme süreçlerini zenginleştirmek ve öğretmenlere ek kaynaklar sunmak amacıyla hazırlanmaktadır. İçerikler, çeşitli ders konularını kapsayarak öğrencilere farklı bakış açıları kazandırmayı hedefliyor.

Şubat ayında; "Bi' Şey Sorabilir miyim?", "Müslüman Bilim Adamları", "Rotamız Camiler" ve "Kandil İçerikleri" programları, yeni bölümleriyle eğitici ve ilgi çekici içerikler sunmaya devam edecek.

Şubat Ayı Yayın Akışımız:

 • Bi' Şey Sorabilir miyim?
  Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, 120.000 öğrenci ile gerçekleştirdiği saha araştırması sonucunda gençlerin kafasını en çok kurcalayan 100 temel dini ve akidevî soru belirlemiştir. Bu sorular Genel Müdürlük bünyesindeki Dijital Materyal Birimi tarafından "Bi' Şey Sorabilir miyim?" programı aracılığıyla detaylı bir şekilde ele alınarak cevaplandırılmaktadır. Dijital Materyal Birimi, belirlenen soruları titizlikle ele alarak gençlerin anlayabileceği bir dilde cevaplar sunmaktadır. Yapılan araştırma ve hazırlanan materyalin gençlerin dinî bilgi düzeylerini artırmada önemli bir rol oynayacağı düşünülmekle birlikte, gençlerin dini konularda daha bilinçli ve donanımlı bireyler olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu program eğitimciler ve öğrenciler için ders içeriklerine katkıda bulunmakta ve gençlerin dini konulardaki meraklarını giderecek bir kaynak sağlamaktadır.

"Bi' Şey Sorabilir miyim?", Şubat ayında "Kutsal Kitaplar Neden Bozuldu? adlı bölümü ile yayında olacaktır.

 • Müslüman Bilim Adamları
  Program, tarihte iz bırakmış olan Müslüman bilim adamlarının hayat hikâyelerini ve bilimsel başarılarını ele alarak, onların katkılarına dair ilham verici hikâyeler sunmayı amaçlıyor. İslam dünyasındaki bilimsel gelişmeleri ve bu bilim adamlarının evrensel etkilerini vurgulayarak, izleyicilere farklı bir bakış açısı sunmayı hedefliyor. Bu programda, tarihin derinliklerine gidilerek günümüzle bağ kurulmakta, matematikten astronomiye, tıptan fiziksel bilimlere kadar geniş bir yelpazede bilimsel alandaki büyük başarılar incelenmektedir. Müslüman bilim adamlarının keşifleri ve icatları, izleyicilere bilim ve tarihle ilgili yeni perspektifler kazandırmayı hedeflemektedir. Programın amacı, izleyicilere Müslüman bilim adamlarının unutulmaz mirasını tanıtmak ve bilimle tarihi birleştirerek izleyicilere farklı bir deneyim sunmaktır.

Şubat ayında "Robot Teknolojisinin Öncüsü El-Cezeri" bölümü ile tarih boyunca Müslüman bilim adamlarının önemli katkılarına odaklanılacaktır.

 • Rotamız Camiler
  "Rotamız Camiler" programı öğrencilerimizin cami ve namazla daha yakın bir bağ kurmalarını sağlamak amacıyla camilerin günlük hayattaki önemini vurgulayacak bir proje olarak hayata geçirilmektedir. Bu proje kapsamında, öğrencilerin gözünden camilerin mimari özellikleri  hat, kündekâri, çini, mozaik gibi geleneksel Türk İslam sanatlarıyla ilişkilendirilerek ele alınmaktadır. Camilerin sadece ibadet yerleri olmadığı, aynı zamanda toplumsal ve kültürel merkezler olduğu vurgulanmaktadır. Öğrenci perspektifinden yaklaşılması, çekimlerin eğlenceli ve eğitici olmasını sağlayarak öğrencilerin proje ile daha iyi bağ kurmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, çeşitli cami tipleri ve mimari tarzları da ele alınarak öğrencilere çeşitlilik ve kültürel zenginlik hakkında bilgi verilmektedir. Proje sürecinde öğrencilere katılım imkânı tanınarak, öğrencilerin kendi gözlemlerini paylaşmaları ve projeye kişisel bir katkıda bulunmaları teşvik edilmektedir. Bu programla, öğrencilere cami ve namazı sevdirmek, kültürel ve dini bilincin artırılmasına yönelik bir yaklaşım benimsenmesi sağlamak hedeflenmektedir.

Şubat ayında "Rotamız Camiler" programı "Aslanhane Camii (Ahi Şerafeddin)" adlı bölümüyle yayında olacaktır.

 •        Kandil İçerikleri
  Miraç Kandili, Hz. Muhammed'in (sav), Allah'ın (cc) daveti üzerine Cebrail (as)'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce âlemlere ve ilahi huzura yükseldiği gece olarak kabul edilir. Berat Kandili ise 'temize çıkma ve temiz olma' anlamına gelen 'Berat' ismi ile tüm tövbe eden kulların günahlarının affedildiği ve kulların temize çıkmasının sağlandığı bir gece olarak aktarılmaktadır. Bu önemli gecelerde İslam âlemi ibadet ve tövbe ederek, Allah'a yaklaşır ve kulluk görevlerini yerine getirmeye gayret eder. Bu yıl Şubat ayı içerisinde idrak edilecek olan bu mübarek gecelerde kandil programlarımız "Miraç Kandili" ve "Berat Kandili: Bağışlanma ve Beraat" bölümleri ile yayında olacaktır.

Haftalık olarak hazırlanan tüm bu programlara dair videoların linkleri ve açıklamaları "@meb_dinogretimi" Instagram sayfasında yayınlanmaktadır.

Video içeriklerimiz Din Öğretimi Genel Müdürlüğü YouTube sayfasında her salı saat 20.00'de yayınlanmaktadır.

İçeriklerimizi takip etmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.youtube.com/@MEBDinOgretimiTV

31-01-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.