Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Eğitimde Tek Yürek Programı ile Kardeş Okulların Dergisi Tarassut'un 13. Sayısı Çıktı

Genel Müdürlüğümüzün Kahramanmaraş depremi nedeniyle yürürlüğe koyduğu "Eğitimde Tek Yürek" programı kapsamında Çanakkale Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Gaziantep Nizip Anadolu İmam Hatip Lisesinin kardeş olması vesilesiyle hazırlanan edebiyat, kültür ve sanat dergisi Tarassut'un 13. sayısı çıktı.
Eğitimde Tek Yürek Programı ile Kardeş Okulların Dergisi Tarassut'un 13. Sayısı Çıktı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül "İnsan Okur" ve Daire Başkanımız Mustafa Yıldız "İnsanlığın Kadim Serüveni: Kardeşlik" yazıları ile dergiye katkı sundu.

Gül yazılarında; "İslam Medeniyetinin fertleri olan bizler, bir kitap medeniyetinin çocuklarıyız. Kitabı her dem önemser, dikkate alır, önemini vurgularız. ... Bir ağaç nasıl köküyle yaşarsa, bizler de kökümüzden, kitaptan kopamayız. Her şeyden önce de bizi ezelden ebede ilahi hakikatlere ulaştıran, yol haritamızı belirleyen yüce kitaptan ayrılamayız. Medeniyetimizin yirmi birinci asır çocukları, İslam'ın ilk emrinin "oku" olduğunu unutmamalıdırlar." diyerek okumanın önemine dikkat çekti. Ayrıca yazılarında; "Okumak, ilahi bir neşe verir. Allah'ı, Peygamberi, ahlâkı sevdirir. Hayatı doğru yaşamayı sağlar. Cehaletin korkunç yüzünü dönüştürüp güzelleştirir, onu müspet şekle dönüştürür. Zihni açar, düşündürür, tefekkür ummanına götürür. Anlama, kavrama yeteneği geliştirir. Âdem'in, Rabbinden öğrendiği gibi, yeni kelimeler, kavramlar öğretir. Kelimelerle kulluk yaptırır, acziyetini itiraf ettirir, tövbe istiğfar getirir. Geçmişine, değerlerine, milletine, coğrafyasına yabancı olmasını engeller." diyerek okunan kitapların niteliğinin ve okunan kitabın anlaşılmasının önemini vurgulamış, zihnin çöplük ve ne bulunursa doldurulacak bir torba olmadığına dikkat çekerek her kitabın okunmayacağını belirtti.

Daire Başkanımız Mustafa Yıldız ise yazılarında; "Gönül coğrafyası ve tüm insaniyet, gençlik ve sonraki yıllarımızın derin ufuklarında gözümüzü, kulağımızı ve yüreğimizi açtığımız kardeşlerimiz olur, dostlarımız olur. Ruhlar âleminde mayalanan kardeşlik yer küreye gelindiği vakit, süreç içerisinde bir takım evrilmeler yaşar. Fıtrattan uzaklaşılır, yollar ayrı düşer sonra hayatın bir aşamasında belki büyük bir felâkette, yaşanan büyük bir mahrumiyette insanlık ailesi yeniden kardeş oluverir." diyerek kardeşliğin kan bağından ibaret olmadığını, bir gönül bağı olduğunu vurguladı.

Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi Tarassut'un 13. sayısında ilgili öğrencilere geniş bir okuma yelpazesi sunulmaktadır.

Tarassut Dergisinin 13. sayısına erişmek için tıklayınız.

26-05-202326-05-202326-05-202326-05-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.