Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü yeni bir örnek/model uygulama olarak "Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı" nı hayata geçirdi.
Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı

Evliya Çelebi Değişim Programı, eğitim sisteminin hedefi olan aklıselim, kalbiselim ve zevkiselim bireyler yetiştirilmesi, öğrencilerin ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerinin farkına varması, farklı bölgelerin yaşam koşullarını daha yakından kavraması, sosyal-kültürel açıdan birbirlerini tanıması, millî, manevi ve insani değerlerle kuşanmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Seyyah Evliya Çelebi'nin ismi verilen değişim programıyla öğrenciler eğitim öğretime devam ederken farklı yöreleri sosyo-kültürel açıdan tanıyacak, tarihi ve kültürel miras bilinci kazanacak, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılacaktır.

Programda Yazar Sezai Karakoç da unutulmadı
Program'da  düşünce ve eserleri ile Türk edebiyatı tarihine geçmiş önemli bir yazar olan Sezai Karakoç'a yönelik faaliyetler yer alacaktır. Karakoç'un eserleri, bu eserlere yönelik kitap ve makaleler, inceleme yazıları okunacak, belgesel vb. eserler izlenecek ve müzakere edilecektir.

Öğrenciler, Program kapsamında toplumsal sorumluluk ve gönüllülük çalışmalarında yer alacaktır. Gönüllü çalışmalar içerisinde yer alan öğrenciler, paylaşmanın anlamını kavrayacak, takım çalışması ve yardımlaşmayı öğrenecektir.

Evliya Çelebi Öğrenci Seyahatnamesi hazırlanacak
Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programına katılan öğrencilerin proje süresince edindikleri bilgi, beceri ve kazanımlarını aktaracakları yazılı eser hazırlanacak.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bir İlk'e daha imza attı, okullar büyük ilgi gösterdi
Pansiyonu olan Anadolu imam hatip liseleri'nin %36'sı (306 okul) Programa başvuru yaptı.Programa başvuru yapan toplam öğrenci sayısı 3.343'tür. Bunların 2.022'si erkek öğrenci ve 1.321'i kız öğrencidir.

Öğrencilere eşlik etmek ve faaliyetlere katılmak için 558 yönetici/öğretmen Programa başvurmuştur. Aynı branştan 204 öğretmen ise gittikleri okulda derse girmek, zümre çalışmalarına katılmak istemiştir. Bu yönüyle Program öğretmen değişim programına da örnek olacaktır.  

Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programından 800 öğrencinin yararlanması beklenmektedir.  Başvuru sonuçları 25 Mart'ta açıklanacaktır.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.