Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Fen ve Teknoloji Dersi Uygulamalı Öğretim Yöntem ve Teknikleri Kursu İstanbul'da Gerçekleştirildi

Fen ve Teknoloji Dersi Uygulamalı Öğretim Yöntem ve Teknikleri Kursu İstanbul'da Gerçekleştirildi

"Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Dersi Uygulamalı Öğretim Yöntem ve Teknikleri Kursu", farklı illerde imam hatip ortaokullarında görev yapan 43 fen bilgisi dersi öğretmeninin katılımı ile İstanbul Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü'nde gerçekleştirildi. 

 

Genel Müdürlüğümüz Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Oğuzhan Özkan'ın da katıldığı kurs programında, kursiyer öğretmelerimizin fikir ve görüşleri alındı.

 

İstanbul Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde gerçekleştirilen kursta; Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Zeki Saka, Doç. Dr. Arzu Saka, Eğitimci Süleyman Tanrıverdi ve Eğitimci Mesut Esen tarafından "Fen Bilimleri Öğretiminde Öğretim İlke ve Stratejileri ve Örnek Uygulamalar, Fen Bilimleri Özel Öğretim Yöntemleri ve Uygulamaları, Fen Bilimleri Öğretiminde Laboratuvar Yaklaşımları ve Örnek Uygulamalar ve Fen Bilimleri Öğretiminde Yöntem Seçimini Etkileyen Etmenler" gibi konularda fen bilgisi dersi ile ilgili öğretim yöntem ve teknikleri alanında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

 

Kursiyerler İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni Gezdi

5 gün süren yoğunlaştırılmış eğitimin yanında kursiyerler, ders saatleri sonrasında İstanbul'un tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret ettiler. Pek çok konuda olduğu gibi bilim konusunda da öğrencilerini şekillendirmek durumunda ve sorumluluğunda olan kursiyer öğretmenler bilimsel araç ve gereçlerin benzerlerinin yer aldığı İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni ayrıntılı olarak gezme ve inceleme fırsatı buldular.

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in kurucusu olduğu ve kendi sahasında dünyada bir yenilik arz eden müzede Müslüman bilim adamlarının astronomi, coğrafya, gemicilik, zaman ölçümü, geometri, optik, tıp, kimya, mineraloji, fizik, mimari, teknik ve harp tekniği sahalarında yüzyıllar boyu insanlığa armağan ettiği büyük keşif ve muazzam buluşlar sistematik bir düzenle sergileniyor.

 

 2019 yılı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgeyle "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmişti.

02-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.